Зверев напусна корта в инвалидна количка, Надал е финалист в Париж

Ролан Гарос, полуфинал

Рафаел Надал – Александър Зверев 7-6(8), 6-6 (отказване на Зверев)

Рафаел Надал достигна до финала на Ролан Гарос. Испанецът отстрани Александър Зверев след мач, който имаше всички предпоставки да се превърне в класика, но за съжаление приключи по много неприятен начин. В края на втория сет Зверев падна и контузи лошо крака си. Медицинският екип направи всичко възможно, но световният №3 не успя да продължи участието си в двубоя.

С днешния си успех Надал изравни любопитен рекорд на Новак Джокович. Двамата вече са се класирали на по 10 „мейджър“ финала, след като са навършили 30-годишна възраст. Зад тях в тази класация са Роджър Федерер и Кен Роузуол с по 8.

Опонент на Надал в заключителия сблъсък ще бъде победителят от двубоя между Каспър Рууд и Марин Чилич.

Мачът започна отлично за Зверев, който реализира ранен пробив за 2-0. Германецът допусна непредизвикана грешка в първото разиграване, но след това атаките му с бекхенд от основната линия станаха много ефективни. Световният №3 успя да изненада неприятно опонента си с няколко прецизни атаки с форхенд по правата и това му помогна да спечели подаването си и да затвърди брейка. Надал обаче успя да върне интригата и намали резултата, пласирайки няколко сервиса на бекхенда на олимпийския шампион, които той не успя да отрази.

Зверев продължи да владее инициативата благодарение на висококачествения си първи сервис и ефективните атаки с форхенд, запазвайки преднината от два гейма до 4-2. Впоследствие обаче Надал промени тактически си план и принуди световния №3 да излиза по-често на мрежата, което му даде възможност да пласира минаващи удари.

В осмия гейм Зверев за пръв път започна да се пропуква на свой сервис, правейки две непредизвикани грешки при 15-0. Германецът изравни резултата, но след това предостави брейкпойнт на Надал, допускайки двойна грешка при 40-40. Испанецът пропусна възможността след неуспешна атака с форхенд по диагонала, но след това влажността в закрития „Филип Шатрие“ изигра лоша шега на Зверев.

Германецът изпрати топката в аут и изпусна ракетата си при наглед лесна атака на мрежата, като това предостави нов шанс за пробив на Надал. Геймът завърши с нова топка в аут от страна на Зверев и брейкът стана факт: 4-4.

Сервисът на испанеца продължи да създава проблеми на неговия опонент и след ощ няколко неубедителни ретура от негова страна Надал затвърди пробива си, доближавайки се на гейм от спечелването на сета. Испанецът пропусна сетпойнт след форхенд в мрежата, но от своя страна Зверев на два пъти допусна двойна грешка при 40-40. Процентът на вкаран първи серис на германеца падна от 94% след шестия гейм до 80% след десетия. Въпреки това обаче Зверев спаси още два сетбола и възстанови равенството при 5-5.

Световният №3 стигна до втория си брейкпойнт в мача след зрелищен бекхенд уинър по диагонала, но този път не успя да се възползва от открилия се пред него шанс. Надал спаси още една точка за пробив с чудесно воле, а в крайна сметка геймът приключи с форхенд в мрежата от страна на Зверев и испанецът си върна водачеството при 6-5. Финалистът от турнира в Мадрид обаче не позволи сервисът му да бъде пробит отново и така се стигна до тайбрек.

Първият сет на Зверев отново заработи и това му помогна да стигне до четири поредни сетбола. Надал обаче демонстрира изумителна игра в защита, като при 6-4 направи германеца безпомощен със зрелищен форхенд уинър от дъното на корта. Безкомпромисен форхенд по правата предостави на испанеца шанс да приключи сета, но Зверев успя да се измъкне от трудната ситуация.

Впоследствие Надал пропусна още един сетпойнт, но продължи да поставя опонента си под напрежение и пред него се откри нов възможност за спечелването на първата част. Този път обаче световният №5 намери пролука в защитата на опонента си и поредният отличен минаващ удар му донесе успеха със 7-6(8) в първата част.

След почивката Надал се завърна с много самочувствие на корта и започна втория сет по възможно най-добрия начин – с пробив на нула. Испанецът бе много близо до това да затвърди брейка, но при 40-15 допусна три поредни непредизвикани грешки. Това предостави брейкпойнт на Зверев, който той реализира след зрелищна размяна на удари при мрежата. Надал обаче си върна инициативата и третият гейм приключи с изумително разиграване от 44 удара, при което германецът пласира минаващ бекхенд, който обаче не намери очертанията на корта и рекордьорът по титли в турнира записа нов пробив за 2-1.

Топките ставаха все по-влажни и тежки, като това доведе до множество непредизвикани грешки от страна и на двамата опоненти. Зверев се адаптира по-бързо към ситуацията, като в същото време започна да реагира все по-добре на късите топки на Надал, и това му помогна да осъществи пълен обрат. Германецът показа повече физическа издръжливост в изобилстващия от дълги разигравания шести гейм, пласирайки безкомпромисен форхенд, с който отново успя да пробие сервиса на Матадора и да увеличи преднината си на 4-2.

Надал успя да върне интригата, след като в седмия гейм олимпйският шампион допусна двойна грешка при брейкпойнт. Радостта му обаче не продължи дълго. При 30-30 в осмия гейм Зверев демонстрира изумителна игра в защита, отигравайки топката почти от трибуните, а веднага след това испанецът изпрати топката в аут при наглед лесен смаш. В последвалото разиграване рекордьорът по титли в турнира допусна нова грешка и Зверев направи резултата 5-3 в своя полза.

В началото на следващия гейм третият поставен получи предупреждение от съдията. Зверев изкрещя след двойна грешка и съдията реши, че германецът е казал неприлична дума, макар той категорично да отричаше това. Световният №3 започна да подхожда по-пасивно при сервиса си и Надал се възползва от това. Испанецът стигна до брейкпойнт, който бе оползотворен след двойна грешка на неговия опонент.

Надал отново започна да излиза по-често на мрежата и спечели подаването си за пръв път от началото на сета. При 30-30 Зверев изпрати топката далеч в аут след смаш, а впоследствие шампионът на Australian Open пласира отлично воле при мрежата, възстановявайки равенството при 5-5.

Надал опита да убие ритъма на Зверев с високи и бавни топки, но германецът се адаптира към този начин на игра и отговори с няколко прецизни атаки с бекхенд, след което приключи гейма с ас. Надал претендираше, че топката е била аут, но след проверката съдията присъди точка за третия поставен и резултатът стана 6-5. Надал успя да доведе сета до тайбрек, но в последното разиграване от гейма Зверев падна и контузи лошо крака си. Медицинският екип положи всички усилия, но травмата бе твърде сериозна и германецът бе принуден да се оттегли.

„Наистина съжалявам за случилото се със Саша, тъй като той е чудесен играч и страхотен човек. Знам колко усилия полага и колко много се бори, за да спечели първата си титла от Големия шлем, и затова станалото е наистина съкрушително. Беше наистина тъжно да го видя да плаче в съблекалнята. Надявам се контузията му да не е сериозна и скоро да го видим отново на корта“ – каза Надал в интервюто след мача.