Федерер сломи Нори в зрелищна битка на Централния корт

Уимбълдън, трети кръг

Роджър Федерер – Камерън Нори 6-4, 6-4, 5-7, 6-4

Роджър Федерер записа трета победа на тазгодишното издание на Уимбълдън, след като триумфира над втората ракета на Великобритания Камерън Нори. Световният №34 създаде известни затруднения на именития си опонент, но въпреки това швейцарецът изигра един от най-силните си мачове от началото на сезона и достигна до втората седмица на Шампионата за 18-и път в кариерата си.

Следващият опонент на Маестрото ще бъде Лоренцо Сонего, който по-рано днес отстрани Джеймс Дъкуърт.

Двамата опоненти регистрираха еднакъв брой спечелени на сервис точки (81), като един от основните фактори за успеха на Федерер бе значително по-високата му резултатност на ретур (51-33). Федерер реализира четири от единадесетте точки за пробив, до които достигна (36%), докато Нори оползотвори два от своите четири брейкпойнта (50%).

Нори спечели откриващия гейм след като спаси брейкпойнт на Федерер, но световният №8 също спечели първото си подаване и възстанови равенството. Британецът успя още два пъти да поведе в резултата, но неговият опонент не му позволи да реализира пробив. Така се стигна до 3-2 за Нори, когато настъпи големият момент на Маестрото в сета.

Федерер започна да демонстрира интелигентна и технична игра, на която Нори не намираше отговор, и спечели три поредни гейма на нула, осъществявайки обрат за 5-3. Представителят на домакините намали изоставането си, но осемкратният шампион в турнира продължи да владее инициативата и спечели първата част с 6-4.

Вторият сет започна по аналогичен начин – Нори взе преднина, но след това пропусна два поредни брейкпойнта и позволи на Федерер да изравни. Това се оказа началото на силна серия за швейцареца, който отново успя да пробие пръв и поведе с 3-1. Нори опита да обърне развоя на събитията, но този пробив се оказа единственият в сета и Маестрото удвои преднината си в мача, след като отново надделя с 6-4.

Третата част бе напълно равностойнa, като в първите десет гейма никой от двамата не успя да стигне до възможност за пробив. При 5-5 Федерер можеше да обърне резултата и да поведе, но пропиля два поредни брейкпойнта и Нори си върна водачеството. Британецът не пропусна открилата се пред него възможност и приключи сета с пробив на нула, като по този начин се наложи със 7-5.

Нори на два пъти поведе в началото на четвъртия сет, но Федерер успя да реализира пробив, с който осъществи обрат и направи резултата 3-2 в своя полза. Британецът обаче изравни, след което спаси брейкпойнт и спечели подаването си, връщайки си водачеството при 4-3. Това обаче не разколеба Маестрото, който отново намери верния ритъм и проби сервиса на опонента си, доближавайки се само на гейм от победата.

Тя стана факт, след като Федерер осъществи обрат от 15-30 и реализира единствения мачбол, който му бе нужен, оформяйки крайното 6-4, 6-4, 5-7, 6-4 след два часа и половина игра на Централния корт.