Федерер загуби само сет срещу Чилич за място в трети кръг в Париж

Ролан Гарос, втори кръг

Роджър Федерер – Марин Чилич 6-2, 2-6, 7-6(4), 6-2

Роджър Федерер вече е в трети кръг на Ролан Гарос след победа в четири сета над Марин Чилич в един от най-интригуващите сблъсъци от ден №5 на Откритото първенство на Франция. В едва третия си турнир през годината швейцарецът отново демонстрира, че се намира във все по-добра форма и с тенис на високо ниво успя да запише десета победа в мач №11 срещу хърватина.

Два от досегашните двубоя помежду им бяха финали на турнири от Големия шлем, но заради по-ниската позиция на Чилич в ранглистата сега жребият ги изправи още във втория кръг, като по този начин бившият №3 в света се превърна в 10-ия тенисист, който може да се похвали с двубои срещу Маестрото на всеки един от „мейджър“ турнирите.

Трудният съперник обаче не притесни 20-кратния шампион от Големия шлем, който реализира 47 уинъра спрямо само 27 непредизвикани грешки, движеше се отлично по корта и играеше много добре във важните моменти на мача, реализирайки 5 от 16-те си брейкбола спрямо 3 от 8 за Чилич.

В трети кръг той ще срещне германеца Доминик Кьопфер, който днес успя да отстрани Тейлър Фриц след 6-3, 6-2, 3-6, 6-4.

„Радвам се, страхотно е да играя в такава атмосфера“ – коментира Федерер пред Евроспорт след успеха. „Опитвах се да си представя как ще се чувствам, ако стадионът беше пълен. Опитвах да контролирам енергията и бях щастлив, че успях да намеря достатъчно в края на третия и четвъртия сет. Като цяло съм много доволен от представянето си. С всеки час повече на корта получавам повече информация как мога да играя. Хубаво е да играя в такива мачове. За възстановяването не се притеснявам, би трябвало да съм добре. Няма да ми е лесно, но имам два почивни дни след този мач. Идването ми в Париж не беше грешка“ – категоричен е той.

В първия сет голямата разлика беше ефективността при реализиране на точки за пробив, както и по-малкото непредизвикани грешки на Маестрото. Швейцарецът отрази брейкбол във втория гейм, след което на свой ред реализира своя за 2-1. Серията му продължи до общо пет поредни гейма за 5-1, което доведе и до развръзката на първата част.

Сценарият в началото на втората част бе напълно обратен – хърватинът отрази шанс за пробив в откриващия гейм, след което за първи път взе подаването на 20-кратния шампион от Големия шлем.

Драматичният момент дойде в петия гейм, в който играта бе спряна за около 5 минути след официално предупреждение към Федерер, който отиде да се избърше с кърпата си в момент, в който хърватинът тупкаше топката преди начален удар. Швейцарецът се вбеси от решението на съдията на стола и това определено му повлия в гейма, в който пропусна три възможности да се върне в сета. Чилич взе и подаването си за 5-2, след което завърши сета още на сервис на световния №8.

Относно въпросната ситуация, впоследствие той коментира: „Бях изненадан, дори шокиран. Не разбрах точно какво се случва в тази ситуация. Чак когато седнах, разбрах, че Марин е бил провокиран от това, че е готов да сервира. Кърпите са в двете части на корта, така че бях объркан какво да правя. Марин се опитваше да ме провокира, да играя максимално бързо. Съжалявам за това, което се случи. Поисках обяснение от съдията. Това беше момент, в който полудях, но не получих ясен отговор от съдията.“

Мачът продължи с много равностоен тенис и в третия сет, в който Федерер проби за 2-1. Той пропусна и четири възможности за втори при 3-1, като вместо това с чудесен ретур малко по-късно Чилич изравни за 3-3. Стигна се до тайбрек, в който една двойна грешка на хърватина се оказа фатална, защото до края фаворитът спечели всичките си точки на сервис.

Развитието на сета определено повлия и на началото на четвъртата част, в която Федерер изглеждаше много по-свеж на корта. Това доведе до пробив за 3-1, който окончателно пречупи Чилич. До края на мача 39-годишният му съперник загуби само една точка на сервис и с втори пробив за 6-2 сложи край на двубоя.