Победно завръщане за Федерер и поводи за оптимизъм

Qatar ExxonMobil Open, втори кръг

Роджър Федерер – Даниел Еванс 7-6(8), 3-6, 7-5

Близо 14 месеца след последния си официален мач Роджър Федерер направи победно завръщане на корта. В мач от втория кръг на ATP 250 турнира в Доха швейцарецът успя да победи ракета №1 на Великобритания Даниел Еванс, за да постави успешно начало на последната фаза от кариерата си – 7-6(8), 3-6, 7-5 за 2 часа и 24 минути игра.

След двете операции на дясното коляно и дългата пауза големият въпрос бе, дали вече близо 40-годишният тенисист ще може отново да бъде сред най-добрите. И докато мачът с Еванс може би не даде твърд отговор на въпроса, то демонстрираното от Маестрото определено дава поводи за оптимизъм на феновете му.

Сервисът отново бе познатото страхотно оръжие за него, което носеше много лесни точки, а темпото и ранното взимане на топката бяха такива сякаш пауза изобщо не е имало. Все пак логично 20-кратният шампион от Големия шлем правеше и доста непредизвикани грешки, но пък срещу себе си имаше един от тенисистите в най-добра форма в последните месеци. След множеството си победи над състезатели от топ 20 през миналата година, Еванс започна 2021-а с първа АТР титла, дошла на един от подготвителните турнири в Мелбърн. В последните две седмици британецът бе провел подготовка именно с Федерер и на централния корт в Доха демонстрира, че нивото му е много по-високо от последния мач помежду им – на US Open 2019. Всъщност в трите им срещи до момента Еванс така и не бе печелил сет, но това се промени напълно заслужено при четвъртия им сблъсък след единствения му пробив в мача, донесъл успеха във втория сет.

В първата част двамата печелеха лесно подаванията си, а Федерер надделя в драматичния тайбрек, в който отрази и един сетбол на съперника. В третия сет като че ли Еванс взимаше по-лесно подаванията си в началото. Критичният момент за Федерер бе в седмия гейм, в който той успя да отрази два брейкбола. Това се оказа ключово, защото с доближаването до края на мача Еванс започна да бърка по-често. При 5-4 швейцарецът стигна до мачбол след сгрешено воле на съперника, но британецът се измъкна с хубав начален удар.

Сервирайки за втори път за оставане в мача при 5-6 обаче световният №28 направи непредизвикани грешки от форхенд и от бекхенд и така при 15-40 Федерер имаше нови два мачбола. Още първият от тях бе реализиран с фантастичен бекхенд уинър по правата.

Така Роджър вече е на четвъртфинал, където ще срещне грузинеца Николоз Басилашвили, победил с 6-2, 6-2 Малек Джазири. „Хубаво е да се завърна. Щях да съм щастлив независимо дали бях спечелил или загубил. Разбира се, по-хубаво е да спечеля. Дан игра чудесен мач, беше прекрасен тренировъчен партньор за мен в последните две седмици. Беше забавно, благодаря на всички, които са тук. Много съм щастлив.“

Още преди старта швейцарецът предизвика усмивки и демонстрира, че действително дълго време е бил извън игра като попита съдията Мохамед Лаяни, дали времето между разиграванията е 25 секунди. След това забрави и да вземе със себе си кърпата.

От самото начало Федерер демонстрира, че началният му удар не е намалил качеството си по време на дългата пауза. В първите си четири сервис гейма той даде общо две точки на британеца, който на свой ред също печелеше лесно подаванията си. Единственият труден момент за швейцареца дойде в деветия гейм, когато при 30-40 отрази единствения брейкбол в сета. След още няколко бързи гейма за сервиращите закономерно се стигна до тайбрек.

В него Еванс водеше с 4-2 при смяната на полетата след успешна за него размяна на мрежата, довела до минипробива за 4-2. Федерер обаче го върна с хубав бекхенд по диагонала за 3-4.

Ракета №1 на Великобритания стигна до първия сетбол при 6-5. Федерер се измъкна с бърза комбинация, след което и Еванс отрази сетбол с директна точка от сервис. Вторият сетбол за швейцареца бе на негов сервис, но той определено подцени ситуацията и сбърка драйв волето си. Все пак при третия опит перфектен минаващ удар от бекхенд донесе успеха на Маестрото след 10-8.

Моментът бе на страната на Роджър, но в първия гейм на втория сет той пропусна да реализира първия си шанс за пробив в мача. Вместо това в четвъртия гейм Еванс се възползва от няколко непредизвикани грешки на именития си съперник и проби за 3-1.

С агресивни ретури Федерер опита да стигне до рибрейк, но британецът отрази една възможност и след това затвърди за 4-1. Този пробив се оказа и достатъчен за успеха в сета и вкарването на мача в решителна трета част.

В нея Еванс взимаше малко по-лесно подаванията си в началото, а при 3-3 Федерер трябваше да отразява два шанса за пробив в подаването си. Той обаче не трепна и поведе с 4-3, което се оказа много важно, защото с доближаването до края на мача британецът започна да бърка повече. Сервирайки за оставане в срещата при 4-5 той сбърка едно рутинно воле и така съперникът му вече имаше мачбол. Все пак Еванс го спаси с хубав начален удар. В следващия му сервис гейм при 5-6 обаче спасението се оказа невъзможно. След две последователни непредизвикани грешки се стигна до 15-40 и два мачбола. Федерер не чакаше втора покана и още при първия сложи край на двубоя след перфектно изпълнен минаващ удар от бекхенд.