Русия потрепери, но започна успешно защитата на титлата

ATP Cup, група В

Русия – Франция 2-1

Русия изпита затруднения в първия си мач от тазгодишното издание на ATP Cup, но въпреки това започна защитата на трофея с победа. Шампионите надделяха с 2-1 над тима на Франция, а изненадващият герой за „Сборная“ бе световният №167 Роман Сафиулин.

Мачът започна по-добре за руснаците, след като в битката на вторите ракети Сафиулин даде преднина на своя отбор, побеждавайки 58-мия в света Артур Риндеркнеш. Французинът изигра много силен първи сет, в който натрупа комфортен аванс от 5-1 след два последователни пробива, а впоследствие задържа разликата от четири гейма и се наложи с 6-2.

Сафиулин поведе с 2-0 във втория сет, но неговият опонент върна брейка и изравни. В следващия седем гейма и двамата спечелиха подаванията си, но в крайна сметка руснакът успя да запише решаващ брейк и спечели втората част със 7-5. Заключителният сет започна вихрено за 167-мия в ранглистата, който успя да поведе с 4-0 и по този начин на практика реши мача. Риндеркнеш върна един от пробивите, но това не бе достатъчно и Сафиулин триумфира с 2-6, 7-5, 6-3.

Във втория мач на сингъл един срещу друг се изправиха Даниил Медведев и Юго Умбер. Двамата си размниха по един ранен пробив за 2-2, а впоследствие никой от тях не стигна до нов брейкпойнт и това наложи изиграването на тайбрек. В него французинът поведе с 4-1, но след това Медведев пласира няколко отлични атаки с бекхенд и това му помогне да обърне резултата, надделявайки със 7-6(5).

Шампионът на US Open поведе с 3-0 във втория сет и двубоят изглеждаше решен, но Умбер имаше други планове. Французинът успя да изравни резултата, а малко по-късно реализира пълен обрат, след като проби за 6-5. Медведев бе на път да доведе нещата до втори пореден тайбрек, но пропусна точка за пробив и неговият опонент спечели подаването си за 7-5.

Медведев взе аванс от 3-1 в заключителната част, но и този път не успя да задържи преднината си и се стигна до нов тайбрек. Той премина отлично за Умбер, който успя сравнително лесно да стигне до пет поредни мачбола. Руският тенисист спаси първия, но при следавщата си възможност първата ракета на „петлите“ оформи крайнотто 6-7(5), 7-5, 7-6(2).

В решаващия мач на двойки Медведев и Сафиулин се изправиха срещу Фабрис Мартин и Едуар Роже-Васлен. Руското дуо успя да реализира първия пробив в мача и поведе с 4-2, но френският тандем съумя да отвърне на удара и да изравни. Веднага след това обаче Медведев и Сафиулин записаха нов брейк, който затвърдиха с гейм на 15 и така спечелиха първия сет с 6-4.

Втората част също бе много равностойна, като в първите осем гейма и двата тандема спечелиха подаванията си. Сценарият от първата част обаче се повтори и при 4-4 руснаците пробиха, като това се оказа повратният момент в мача и те триумфираха с 6-4, 6-4, спечелвайки първия си сблъсък от турнира в Сидни.