Рутината победи порива на младостта в голям мач между Надал и Зверев

Australian Open, III кръг
Рафаел Надал – Александър Зверев 4-6 6-3 6-7(5) 6-3 6-2

Рафаел Надал и Александър Зверев изиграха голям мач, но рутината победи порива на младостта и Матадора се класира за осминафиналите на Australian Open след петсетова битка, завършила 4-6 6-3 6-7(5) 6-3 6-2 в негова полза.

Световният №24 започна срещата по възможно най-добрия начин и още в откриващия сет стигна до брейкбол. Не се нуждаеше от втора покана и го материализира с неспасяем бекхенд уинър.

В следващата част взе подаването си, а с напредването на сета почна да трупа увереност. Зверев скъсяваше точките и не позволяваше Надал да поема инициативата с дълги разигравания от основната линия, което му донесе успех – 4-2.

Германецът започна осмия гейм с гръмотевичен начален удар, а после поведе 30-0 след сервис в тялото. Накрая затвори частта на 30 след сбъркан форхенд на деветия в света.

При 5-4 Зверев сервираше за сета. Поведе 40-30, но серия защитни бекхенд слайса на испанеца нарушиха ритъма му и последва грешка. Отлично изградена атака обаче, завършила с излизане на мрежата и форхенд уинър по късия диагонал, осигури нов сетбол за младия играч. На втората точка за затваряне на частта Рафа пласира няколко дълбоки форхенда и извади от баланс съперника си, но накрая прати удар в мрежата в опит да потърси развръзка в разиграването и изостана в резултата- 4-6.

В четвъртия гейм след почивката Саша трябваше излиза от заплетена ситуация, след като изостана 15-30 заради двойна грешка. После игра на втори сервис, което позволи на съперника му да диктува събитията, а след дълга размяна от основната линия тийнейджърът пласира бекхенд в аут. Надал се възползва още от първия шанс да пробие и поведе 3-1.

В следващата част Матадора не даде никакви надежди на опонента си, умело сменяше ритъма в разиграванията, разнообразяваше и това доведе до грешки на Зверев.

Проблемите на Александър Зверев с първия му сервис продължиха и в осмия гейм, но той упся да стори необходимото, след като неурализира брейкбол, за да вземе подаването си и да остави съперника му да сервира за частта. Рафа се справи безупречно и не скри емоциите си, когато затвори частта на нула – 6-3.

В четвъртия сет грешките на Зверев станаха повече, но младокът удържаше подаванията си, въпреки че Надал го затрудняваше на ретур. Рафа направи двойна грешка за 15-30 в осмия гейм, когато догонваше съперника при 3-4, но не му позволи да се добере до брейкбол. Двамата продължиха да сервират перфектно и закономерно се стигна до тайбрек. Зверев проби пръв за 2-1, но веднага след това изкара форхенд в аут и игра неуспешно воле, като този път Надал дръпна с минибрейк за 3-2 преди двата си сервис. Атаките на тийнейджъра успяха и двамата смениха полетата при 3-3, след което си размениха по още един минипробив.

Битката продължи с пълна сила, а Зверев спечели зрелищна точка за 6-5 и застана да сервира за сета и с гръмотевичен бекхенд по диагонала отново поведе в сетовете.

Четвъртата част започна перфектно за Матадора, който взе гейма си на нула, след което дръпна с 0-40 на ретур. Сервисът дойде на помощ на германеца да се добере до дюс. Но Надал не се отказа и от четвъртия си шанс проби. Испанецът затвърди и до края на сета не изпусна брейка аванс, за да вкара мача в решителен сет.

С перфектен гейм на ретур и пробив за Надал започна петия сет, след което затвърди и за първи път в двубоя се доближи повече до победата от съперника. Авансът му обаче не се задържа дълго и в четвъртия сет Зверев поведе с 0-40 в подаването на 14-кратния „мейджър“ шампион и от третия си брейкбол успя след пресилен форхенд на Матадора.

Последва епичен гейм, в който Рафа показа феноменалната си защита и отново проби, а Саша изпитваше физически затруднения заради схващания. Надал бе на другия полюс и с гейм за минута и 29 секунди и два аса затвърди за 4-2. Зверев неутрализира скрит мачбол с ас. Още един отрази, но на третия се предаде след ретур уинър и Рафа затвори епичната битка на свой сервис.