Рууд оцеля за 16-ия си АТР финал

Millennium Estoril Open, полуфинал
Каспър Рууд – Контен Алис 6-4, 3-6, 7-6(2)

Каспър Рууд оцеля в много труден мач срещу Контен Алис, за да достигне до първия си финал през 2023-а и общо 16-и на ниво АТР. Норвежецът спечели полуфинала в Ещорил след 6-4, 3-6, 7-6(2) срещу французина.

В опит да достигне до 10-ата си титла в тура топ поставеният ще срещне своя добър приятел Миомир Кецманович, от когото има две загуби до момента.

„Беше още един страхотен, дълъг, равностоен и вълнъващ мач“ – каза Рууд, който победи Алис с 11-9 в петия сет на мача помежду им на Australian Open 2018.

„Много съм щастлив, че успях да спечеля. Беше въпрос на няколко точки, които решават такъв мач. Щастлив съм, че спечелих със 7-6 в третия. Това винаги е страхотно чувство. Контен има страхотен сервис, страхотна сила от основната линия. За мен беше трудно да намеря ритъм в разиграванията, но в крайна сметка опитвах да остана в тях, да го накарам да играе и се получи.“

Алис, който победи Доминик Тийм на четвъртфинал, направи 16 аса и не даваше много шансове на съперника си. Първите два сета бяха решени от по един пробив в тях. Рууд взе медицински таймаут в края на втория сет, но в третия нямаше следи от контузия.

В тайбрека той поведе с 3-0 и до края не позволи да изпусне аванса си, стигайки до успеха след 2 часа и 10 минути.

Така той се класира на 12-ия си финал на клей и първи от Финалите на АТР през миналата година.

За Кецманович достигането до финала бе доста по-лесно. То дойде след 6-3, 6-1 над Марко Чекинато. Сърбинът продължава да няма загубен сет през седмицата. За него това ще е четвърти АТР финал, като досега има една титла.

В същото време в Маракеш до мача за титлата достигнаха Роберто Карбайес Баена и изненадата Александър Мюлер. Испанецът победи Дан Еванс с 2-6, 6-4, 6-2, а Мюлер се справи със 7-6(3), 7-5 срещу Павел Котов, за да достигне до първия си АТР финал.