Рууд сломи и Хачанов и отново е финалист на Големия шлем

US Open, полуфинал

Карен Хачанов – Каспър Рууд 6-7(5), 2-6, 7-5, 2-6

Каспър Рууд продължава да пише златни страници в историята на норвежкия тенис. Световният №7 достигна до финала на US Open, като по този начин стана първият представител на своята родина, който ще играе в заключителния сблъсък в турнира. Това е и втори финал на Големия шлем в кариерата на Рууд след поражението му от Рафаел Надал на тазгодишния Ролан Гарос.

Опонент на скандинавеца в мача за титлата ще бъде Карлос Алкарас или Франсис Тиафо. Рууд би могъл да стане №1 в ранглистата още днес, ако другият полуфинал завърши с победа за Тиафо. С достигането на норвежеца до заключителния сблъсък вече е сигурно, че новият лидер в ранглистата ще бъде някой измежду него и Алкарас.

Хачанов записа повече асове (15-10), но за сметка на това направи повече двойни (3-1) и непредизвикани грешки (39-33), като в същото време Рууд имаше предимство и по отношение на уинърите (52-43). Петият поставен спечели 82% от точките си на първи сервис (55/67) и реализира шест от 13-те си брейкпойнта (46%), докато Хачанов оползотвори три от своите пет шанса за пробив (60%).

Хачанов спечели жребия и избра да посреща в началото. Руснакът излезе напред в резултата след успешна атака от основната линия, но след това изпрати топката в мрежата при опит за слайс. При 15-15 Рууд пласира два отлични сервиса, които неговия опонент не успя да отрази, а малко след това геймът приключи след топка в аут на Хачанов.

Световният №31 опита да бъде агресивен, но две поредни непредизвикани грешки от негова страна предоставиха на Рууд първия шанс за пробив в двубоя. Норвежецът се възползва по чудесен начин от открилата се пред него възможност като пласира форхенд уинър по правата и увеличи преднината си на 2-0.

Впоследствие обаче Хачанов увлече петия поставен в дълги разигравания от основната линия, които много често завършваха с грешки на норвежеца. Това помогна на третата ракета на Русия да върне пробива и да възстанови равенството. Рууд обаче успя да прекъсне серията на опонента си с няколко много добри атаки с форхенд по диагонала и си върна водачеството при 3-2.

Хачанов обаче отново изравни, след което бе много агресивен на ретур, като по този начин изненада неприятно Рууд и стигна до брейкпойнт. Руснакът запази стопроцентовия си актив по този компонент и осъществи обрат за 4-3. Световният №7 обаче реши да забавя темпото на разграванията с множество ниски топки. Това се оказа добро решение и пред Рууд се откриха два поредни шанса за пробив, който стана факт след като Хачанов пропусна наглед лесно воле на мрежата.

Непредизвикана грешка на скандинавеца осигури нов брейкпойнт на Хачанов, но този път агресията на руснака се обърна срещу него и той изпрати топката в мрежата при опит за ретур уинър. Последва форхенд в аут на световния №31, след което Рууд завърши последното в гейма разиграване с воле на мрежата и затвърди брейка си за 5-4.

Хачанов обаче не позволи на скандинавеца да стигне до нов пробив и в крайна сметка се стигна до тайбрек. В него пред Рууд се откриха три поредни възможности за спечелването на сета, но Хачанов отрази първите две от тях. Последва най-дългото разиграване в мача (55 удара), в което световния №7 показа повече издръжливост и след топка в мрежата на Хачанов първата част завърши при 7-6(5).

Рууд стигна до брейкпойнт още в откриващия гейм на втория сет, но Хачанов избегна опасността след директна точка от сервис и спечели подаването си. Финалистът от Ролан Гарос обаче бързо изравни резултата, след което пред него се откриха два поредни шанса за пробив. Този път скандинавецът не допусна грешка и обърна резултата след като Хачанов не успя да отрази минаващия му удар. Възходът на Рууд продължи и той затвърди брейка с гейм на нула, увеличавайки преднината си на 3-1.

В средата на сета Хачанов започна да показва първи признаци на умора. Атаките на руснака загубиха сериозна част от остротата си и той допусна последователно непредизвикана и двойна грешка, след което Рууд пласира бекхенд уинър по правата, реализирайки пробив на нула за 4-1. Скандинавецът продължи да държи сета под контрол, като не загуби точка при следващото си подаване.

Хачанов допусна нова двойна грешка, но въпреки това успя да спечели подаването си в седмия гейм и да намали резултата на 5-2. Рууд обаче не позволи на руснака да се надява на обрат и след няколко добри атаки „сервис-мрежа“, последвани от топка в аут на световния №31, финалистът от Ролан Гарос записа втори пореден сервис гейм на нула и удвои преднината си в мача след 6-2.

Противно на развитието на играта, при 2-1 Хачанов стигна до първия брейкпойнт в третия сет. Той обаче бе спасен от Рууд с много прецизен форхенд по правата, като впоследствие норвежецът спечели подаването си и възстанови равенството. В следващите седем гейма и двамата бяха непоклатими на сервис и пред никого от тях не се откри шанс за пробив.

Така се стигна до 6-5, когато неуспешна атака с форхенд по правата на Рууд предостави два поредни сетбола на Хачанов. Руснакът не пропусна чудесния шанс, който се откри пред него и реализира решаващ брейк, спечелвайки сета със 7-5.

Четвъртият сет започна по аналогичен начин, като в първия гейм Хачанов спаси два брейкпойнта и излезе напред в резултата. Рууд обаче бързо изравни, а впоследствие стигна до две поредни точки за пробив след бекхенд в мрежата на руснака. Хачанов контролираше разиграването, но скандинавецът показа отлична игра в защита и завърши със зрелищен уинър по правата, записвайки брейк за 2-1.

Рууд продължи да доминира, като спечели и следващото си подаване, след което пред него се откриха две възможности за нов пробив. Те бяха пропуснати след топки в аут, но неуспешна атака на Хачанов предостави нова възможност на норвежеца. Този път той се справи много по-добре, пласирайки смаш от основната линия и по този начин направи огромна крачка към победата, пробивайки за 4-1.

Световният №7 се придвижваше много по-добре по корта и наложи непосилно за опонента си темпо, доближавайки се само на гейм от победата при 5-1. Хачанов редуцира пасива си, но Рууд отговори със сервис гейм на нула, завършвайки мача с брилянтна къса топка за крайното 7-6(5), 6-2, 5-7, 6-2 след точно три часа игра.

„Днес изиграх още един много силен мач. Мисля, че и двамата бяхме малко нервни в началото и това беше причината за няколкото ранни пробива. В същото време обаче трябва да вземете предвид, че това вероятно бе най-големият мач в кариерите ни до момента. Нормално е да има напрежение, но за щастие спечелих първия сет и това ме успокои до известна степен“ – коментира норвежецът след двубоя.

„Играх феноменално във втория сет, но Карен подобри значително представянето си в третия. Нещата бяха на приливи и отливи, както се случва обикновено в мачовете във формат „три от пет“, но в крайна сметка победих и съм много щастлив. След Ролан Гарос бях много горд от себе си, но в същото време осъзнавах, че е напълно възможно това да е бил единственият финал на Големия шлем в кариерата ми. Не е лесно да достигнеш до тези мачове, но ето, че само няколко месеца по-късно отново ще играя за „мейджър“ титла“ – каза още Рууд.