Себастиан Корда спечели първата си ATP титла

Emilia-Romagna Open, финал

Себастиан Корда – Марко Чекинато 6-2, 6-4

Себастиан Корда спечели първата си ATP титла, след като триумфира в дебютното издание на турнира в Парма. Младият американец изигра пореден силен мач тази седмица и записа двусетов успех над световния №104 Марко Чекинато, като по този начин стигна до първия си трофей в тура.

Любопитен факт е, че преди турнира в Парма Корда никога не бе печелил два поредни мача в основната схема на ATP турнир на клей. Сега обаче американецът записа пет поредни успеха, един от които над поставения под №1 Лоренцо Сонего, и спечели титлата без загубен сет.

Днешният триумф на Корда бе исторически за американския тенис, тъй като той стана първият представител на САЩ, спечелил турнир на клей в Европа от 11 години насам. За последно това направи Сам Куери на надпреварата в Белград през 2010 г.

Корда бе по-агресивен на начален удар и записа повече асове (6-3), но и направи повече двойни грешки от участващия с „уайлд кард“ италианец (4-1). Световният №63 спечели повече точки на сервис (38-32) и се възползва от три от шестте си възможности за пробив (50%), докато Чекинато пропусна единствения брейкпойнт, до който успя да достигне в хода на двубоя.

Мачът започна с гейм за Корда, но Чекинато също спечели първото си подаване и възстанови равенството. След това обаче американецът наложи непосилно за опонента си темпо и успя да натрупа комфортна преднина от 4-1. Представителят на домакините редуцира пасива си с гейм на нула, но Корда бързо възстанови разликата от три гейма, след което реализира решаващ пробив, който му донесе успеха с 6-2 в сета.

Вторият сет бе значително по-оспорван. Корда на четири пъти поведе в резултата, но Чекинато не му позволяваше да осъществи пробив и неизменно успяваше да изравни. В деветия гейм италианецът имаше възможност да обърне резултата и да вземе водачеството, но пропусна брейкпойнт и Корда се доближи само на гейм от титлата.

Американецът достигна до две поредни шампионски точки, но първата от тях бе спасена от Чекинато. При втория си опит обаче Корда не допусна грешка и триумфира с 6-2, 6-4 след 1 час и 16 минути на корта.