Сензация в Гщаад: №249 в света отстрани Шаповалов

Swiss Open Gstaad, втори кръг

Денис Шаповалов – Вит Копжива 6-2, 3-6, 2-6

С изключителна сензация завърши деня на АТР 250 турнира в Гщаад. Първият мач в турнира за поставения под №1 Денис Шаповалов се оказа и последен, след като канадецът допусна поражение от световния №249 Вит Копжива след 6-2, 3-6, 2-6 за час и 50 минути игра на „Рой Емерсън Арена“ в алпийския курорт.

По този начин чехът се превърна в най-нискоранкирания тенисист, който побеждава съперник от топ 10 от над четири години. През 2017-а в Куинс Клъб тогавашният №698 Танаси Кокинакис отстрани №6 Милош Раонич.

За Копжива това бе едва втори мач на ниво АТР. В Гщаад той за първи път преодоля квалификациите на АТР турнир, след което в дебюта си в основна схема победи представителя на домакините Йохан Никлес.

До момента през сезона чехът имаше три полуфинала на ниво Чалънджър, а двубоят срещу Шаповалов бе едва петият в кариерата му срещу тенисист от топ 100.

Началото на мача по никакъв начин не предполагаше сензационната развръзка. В първия сет канадецът действаше умело на сервис и се възползваше максимално от пробива в откриващия гейм. Копжива загатна за потенциала си с два сервис гейма на 0, но пък в седмия допусна пробив на 0, който реши изхода на сета.

Успехът в първия сет обаче като че ли доведе до отпускане на световния №10, докато неговият съперник заигра много спокойно и намери ритъм на сервис. До края на мача Копжива загуби едва четири точки на първи сервис, което бе ключово за постигнатия успех.

В същото време при Шаповалов началният удар започна да носи голям брой двойни грешки и прекалено честа игра на втори сервис, на който във втория и третия сет полуфиналистът от Уимбълдън печелеше под 30% от разиграванията.

Втората част започна с аванс от 3-0 за Копжива, който дори имаше възможност за втори пробив. До такъв не се стигна, а веднага след това Шаповалов върна пробива и изглеждаше сякаш поставеният под №1 ще обърне ситуацията. Нищо подобно – нов пробив даде аванс на Копжива, който бе затвърден след два отразени брейкбола. При 5-3 24-годишният чех също не трепна и вкара мача в трети сет.

В него Шаповалов заигра още по-нервно, докато съперникът му коригира и проблема си от втората част – ниският процент на точки на втори сервис. Това му позволи да печели подаванията си, въпреки че в хода на сета пласираше само 38% от първите си сервиси.

Първият пробив дойде в третия гейм, а с втори за 5-2 Копжива се доближи на гейм от успеха. Имайки спокойствието на аванса от два брейка световният №249 продължи да действа перфектно на начален удар и реализира още първия си мачбол, за да стигне до най-голямата победа в кариерата си.

За Шаповалов това бе първа загуба от тенисист извън топ 200 от 4 години насам, когато това се случи за последно на Чалънджър в Савана. Той продължава и една негативна тенденция. Гщаад бе третият турнир в кариерата му, в който канадецът е №1 в схемата като до момента в такава позиция няма нито една победа. Предишните случаи бяха в София миналата година, когато загуби от Раду Албот и в Ещорил през тази, когато бе надигран от Корентен Муте.

В опит да постигне пета поредна победа в Швейцария на четвъртфиналите Копжива ще излезе срещу Микаел Имер, който по-рано през деня победи в три сета Фелисиано Лопес.