Сензация в Рим: №135 в света отстрани Алкарас след брилянтен тенис

Internazionali BNL d’Italia, трети кръг
Фабиан Марожан – Карлос Алкарас 6-3, 7-6(4)

Световният №135 Фабиан Марожан поднесе възможно най-голямата сензация на Мастърс турнира в Рим. В мач от трети кръг, унгарецът, който дебютира в АТР тура, победи настоящия №2 и бъдещ №1 в света Карлос Алкарас, след 6-3, 7-6(4).

Роденият в Будапеща 23-годишен тенисист изигра безспорно най-добрия мач в кариерата си и с много смела, агресивна и, до голяма степен, безгрешна игра стигна до може би най-голямата изненада от началото на сезона в мъжкия тенис.

Алкарас не бе на най-високото си ниво, но до голяма степен за резултата е виновен брилянтният унгарец, който в Рим за първи път изобщо в кариерата си достигна до участие на ниво АТР.

Кой е Фабиан Марожан? Научете повече за победилия Алкарас унгарец

Победите в три сета над Корентен Муте и Иржи Лехечка обаче очевидно му дадоха самочувствие, което се виждаше по един безспорен начин в първия му мач на толкова голям корт като централния във „Форо Италико“.

За Карлитос това е едва трета загуба през сезона и първа след 12 поредни победи. Още със стъпването си на корта във втори кръг испанецът си осигури изкачване под №1 в понеделник, но ще трябва да стартира участието си на Ролан Гарос с горчив привкус от поражението срещу унгареца. За него това е първа загуба от тенисист извън топ 100 от 19 месеца насам.

„Трудно е да кажа каквото и да било. Много съм щастлив. Това е мечтата ми от снощи. Сега се случи. Казах ви, че ще опитам да направя нещо специално, да спечеля няколко гейма или може би сет, а току-що победих световният №1. Той е най-добрият в нашия спорт и съм много щастлив“ – каза Марожан след най-големия успех в досегашната си кариера.

Още началото на мача подсказа, че очакванията за лесен успех на Алкарас нямат нищо общо с реалността. Марожан изигра първи сет, в който тенисът му бе близко до съвършенството.  В него той направи 13 уинъра и едва 4 непредизвикани грешки, докато 20-годишният му съперник често закъсняваше и не бе подготвен за дълбоките удари на съперника си.

Унгарецът отрази брейкбол в първото си подаване, но след това в четвъртия гейм проби и до края на сета нямаше проблеми на свой сервис.

След мача Марожан каза, че се е надявал да спечели няколко гейма или сет, но успехът в първата част само подхраниха желанието му. Той продължи да бъде по-добрият на корта и във втората част. В петия гейм Алкарас отрази три брейкбола, а малко след това Фабиан вече водеше с 4-3.

Бъдещият №1 стигна до рибрейк и мнозина очакваха в този момент обратът да започне. Нищо подобно. И до края на сета испанецът взимаше по-трудно подаванията си, като все пак стигна до тайбрек.

Той стартира прекрасно за фаворита, който поведе с 4-1. Последва едно от най-дългите разигравания в мача, в което Алкарас бе на път да поведе с 5-1, но все пак Марожан не се притесни от брилянтната защита на младока и успя да постигне точка. Тя се оказа и първа от шест последователни, с които квалификантът стигна до неочакваната победа.

За Марожан следва мач срещу Борна Чорич на осминафинал. Хърватинът достигна до този етап от турнира след 7-6(3), 6-1 над Роберто Карбайес Баена.