Серундоло детронира Рууд след трисетова битка в Бостад

Nordea Open, осминафинал

Каспър Рууд – Франсиско Серундоло 4-6, 6-3, 5-7

Турнирът в Бостад ще има своя нов шампион. Франсиско Серундоло се класира за четвъртфиналите на надпреварата след като елиминира миналогодишния първенец Каспър Рууд в най-очаквания мач от днешната програма. Световният №39 изигра един от най-силните си мачове от началото на сезона и записа първа победа над тенисист от Топ 10, като в същото време взе реванш от норвежеца за загубата на полуфинала в Маями през пролетта.

Следващият опонент на Серундоло ще бъде победителят от мача межу Аслан Карацев и Юго Гастон.

Всички девет аса в мача бяха в актива на Рууд, но въпреки това Серундоло имаше превес по отношение на спечелените на сервис точки (68-62). Аржентинецът реализира три от деветте си брейкпойнта (33%), докато първият поставен оползотвори само два от своите единадесет шанса за пробив (18%).

Рууд заигра много агресивно от самото начало с намерението да натрупа ранен аванс, но неговият опонент не му позволи да се откъсне в резултата. В хода на сета Серундоло се адаптираше все по-добре към играта на световния №5 и успя да реализира първия пробив в мача, който впоследствие затвърди с гейм на нула за 5-3. Рууд редуцира пасива си, но аржентинският тенисист не загуби точка и при следващото си подаване и спечели първия сет с 6-4.

Във втория сет Рууд повиши качеството на първия си сервис, като в същото време броят на непредизвиканите му грешки намаля. Норвежецът пропусна два брейкпойнта при 2-1, но въпреки това продължи да поставя Серундоло под напрежение. Световният №5 постепенно наложи доминацията си и успя да пробие и да натрупа убедителен аванс от 5-2. Серундоло спаси два сетбола и намали изоставането си, но Рууд не му позволи да върне пробива и изравни резултата в мача след 6-3.

В първите пет гейма от заключителния сет никой от двамата не стигна до брейк и така резултатът стана 3-2 в полза на аржентинеца. Рууд може да съжалява много повече за това развитие на двубоя, тъй като при 1-1 пропиля три шанса за пробив. Впоследствие тези грешки струваха скъпо на норвежеца, тъй като в маратонския шести гейм Серундоло пропусна четири брейкпойнта, но въпреки това постигна целта си и поведе с 4-2.

Двубоят обаче далеч не бе свършил. Рууд демонстрира завидна борбеност и върна пробива, като впоследствие равенството се запази при 5-5. Серундоло обаче си вурна водачеството, след което стигна до два поредни мачбола. Рууд спаси първия, но след това изпрати топката в аут при атака от основната линия и така Серундоло триумфира с 6-4, 3-6, 7-5 след два часа и половина на корта.