Шампионът е детрониран, Надал на полуфинал в Лондон

Nitto ATP Finals, групова фаза

Рафаел Надал – Стефанос Циципас 6-4, 4-6, 6-2

Рафаел Надал спечели директния сблъсък със Стефанос Циципас за място на полуфиналите в Лондон и по този начин успя да детронира шампиона от 2019-а. Двамата изиграха един от най-добрите мачове в турнира до този момент, а след 2 часа и 4 минути висококачествен тенис Надал стигна до успеха в три сета след 6-4, 4-6, 6-2.

По този начин испанецът ще играе за шести път на полуфинал в турнира като продължава търсенето на първа титла от Финалите. Негов съперник в събота ще бъде победителят от другата група Даниил Медведев, срещу когото Матадора има три победи от три мача през 2019-а. Доминик Тийм пък очаква по-добрия от петъчния сблъсък между Новак Джокович и Александър Зверев.

След като в предишните си мачове испанецът и гъркът бяха загубили от Тийм и спечелили срещу Андрей Рубльов, в четвъртък вечер място за сметки нямаше, защото бе ясно, че само победа ще означава продължаване напред. А нивото на тениса определено подобаваше на високия залог. Първите два сета бяха решени с по един пробив в края им като любопитното е, че и в двата случая сервиращият направи двойна грешка. Решителната част се разви по по-различен сценарий като започна с три последователни пробива, а с още един след това Надал реши всичко в мача. Исканецът доминираше във всеки един компонент като завърши мача с впечатляващо малко непредизвикани грешки – 13 спрямо 29 на Циципас, а при печелившите удари световният №2 записа 32 спрямо 23 на своя съперник. За Циципас остава утешението, че заради промененото точкуване той ще запази точките, спечелени на турнира през миналата година.

Мачът започна с бързи геймове на сервиращите, а за предстоящите проблеми на Циципас загатна седмия гейм, в който той отрази първите два брейкбола в двубоя. При следващото му подаване обаче Надал стигна до нов шанс за пробив, а той бе реализиран след двойна грешка на гърка. Веднага след това Надал си взе подаването и така поведе в резултата след сет, в който даде само 5 точки на ретур на съперника и направи едва четири непредизвикани грешки.

Във втория сет Надал продължи да взима сервис геймовете си с огромна лекота, а при Циципас това се случваше по-трудно като още в първия гейм той отрази и един брейкбол. Все пак гъркът стигна до 5-4, а точно тук дойде и първият слаб гейм за испанеца. След серия от дълбоки ретури шампионът от 2019-а стигна до два сетбола при 15-40, а вторият му донесе успех след едва първата двойна грешка в целия мач за 20-кратния шампион от Големия шлем.

След като в двата сета имаше общо два пробива, то в първите три гейма на решителната част видяхме три! Надал проби пръв след серия от непредизвикани грешки на по-младия си колега, който обаче постигна рибрейк с много агресивна игра. Само за да се стигне до нов брейк в полза на Надал, и то на 0, дошъл след брилянтен смач с гръб за 0-30 и прекрасно пласиран дефанзивен лоб на линията, след който Циципас сбърка.

Този път световният №2 успя да пробие, а при 4-2 постигна и втори пробив, след който получи шанса да сервира за спечелване на мача. Геймът не бе лесен като се стигна до равенство, но при втория си мачбол с чудесно контрапие по правата Надал стигна до успеха.

nadal-tsitsipas

Ситуацията в групите след завършването на „Лондон 2020“ и преди последните два мача в „Токио 1970“: