Шаповалов елиминира Надал след нов трисетов сблъсък във „Форо Италико“

Шаповалов елиминира Надал след нов трисетов сблъсък във "Форо Италико"

Internzionali BNL d’Italia, осминафинал

Рафаел Надал – Денис Шаповалов 6-1, 5-7, 2-6

Денис Шаповалов зае последното останало свободно място на четвъртфиналите на турнира в Рим след драматичен успех над Рафаел Надал. Това бе втората поредна година, в който двамата предложиха на феновете във Вечния град трисетов мач, но този път победителят бе различен и Шапо прекъсне серията си от три поредни загуби срещу Матадора, като също така записа първи успех над него на този турнир. В третия сет испанецът даде сериозни поводи за притеснение на своите фенове, тъй като изпитваше силна болка в крака и се придвижваше много трудно по корта.

На четвъртфинала Шаповалов ще се изправи срещу петия в схемата Каспър Рууд.

Шаповалов записа 13 аса срещу само два на Надал и направи по-малко двойни грешки (3-4), като друг от основните фактори за успеха му бе лекото превъзходство при спечелените на сервис точки (53-50). И двамата опоненти не бяха особено убедителни при шансовете си за пробив, като Шаповалов реализира пет от 13-те си брейкпойнта (38%), а Надал – четири от своите единадесет (36%).

Надал спечели подаването си в откриващия гейм, подпомогнат от няколко непредизвикани грешки на Шаповалов. Испанецът стигна до три шанса за ранен пробив, които обаче бяха спасени от неговия опонент с отлична игра на мрежата. Надал продължи да псотавя канадеца под напрежение и си върна водачеството, след което пред него се откриха два последователни брейкпойнта. Последва дълго разиграване, завършило с бекхенд уинър по правата от страна на Матадора и пробив за 3-1.

В петия гейм Шаповалов отново показа непостоянството в играта си. Канадецът имаше възможност да върне брейка, но последваха три неточни атаки от негова страна и Надал увеличи своя аванс. Това бе тежък удар, от който световният №13 не успя да се възстанови до края на сета, и шампионът на Australian Open реализира нов пробив, спечелвайки първия сет с 6-1.

Надал имаше възможност да продължи серията си, но в началото на втората част пропусна три брейкпойнта и Шаповалов спечели маратонския гейм, продължил 11 минути. Впоследствие Матадора допусна няколко непредизвикани грешки, които помогнаха на канадеца да запише първия си брейк в двубоя. Сервисът на Шаповалов продължи да създава сериозни проблеми на именития му опонент и това му позволи да натрупа комфортен аванс от 3-0 преди първата почивка в сета.

Надал обаче редуцира пасива си, а в петия гейм изоставаше с 0-30, но стигна до брейкпойнт след ефектен ретур уинър от дъното на корта, последван от две непредизвикани грешки на Шаповалов. Канадецът обаче не позволи сервисът му да бъде пробит и възстанови разликата от три гейма. Това не обезвери Надал, който отново започна да атакува много прецизно по цялата ширина на корта така, както го правеше в първия сет. Испанецът върна интригата в сета, като записа два поредни гейма на нула и проби за 4-3.

Шаповалов имаше две възможности за брейк в осмия гейм, но първата бе отразена от неговия опонент с отлично воле на мрежата, след което ретурът на канадеца бе доста неточен. В крайна сметка геймът приключи с топка в аут след атака с бекхенд по правата от страна на световния №13 и Надал възстанови равенството в сета.

Втората ракета на Канада си върна водачеството, но след това пропусна сетбол и резултатът отново бе изравнен. Шаповалов обаче реагира с гейм на нула, а при 30-0 в дванадесетия гейм Надал допусна последователно двойна и непредизвикана грешка. Това помогна на канадския тенисист да стигне до нов шанс за спечелването на сета, който бе оползотворен след топка в аут на Надал и така втората част приключи при 7-5 за Шаповалов.

Двамата си размениха по един пробив в началото на заключителната част, след което паритетът се запази при 2-2. Впоследствие обаче Шаповалов изигра най-силния си период в двубоя и направи огромна крачка към победата. Канадецът бе много ефективен на сервис, като освен това атаките му с бекхенд по диагонала затрудняваха сериозно Надал. Испанецът накуцваше от началото на третия сет, като с напредването на мача видимо изпитваше все по-сериозна болка.

Световният №13 спечели три поредни гейма на нула и натрупа аванс от 5-2. Шаповалов продължи да владее инициативата и стигна до два поредни мачбола след бекхенд уинър. Испанецът избегна опасността след две топки в аут на опонента му, но пред Шапо се откри нов шанс за спечелването на мача, при който световният №4 не успя да намери очертанията на корта при атака с бекхенд и канадецът триумфира с 1-6, 7-5, 6-2 след 2 часа и 39 минути игра.