Шварцман надви Тийм в невероятен трилър и се класира за 1/2-финалите на Ролан Гарос

Ролан Гарос, 1/4-финал

Диего Шварцман – Доминик Тийм 7-6(1), 5-7, 6(6)-7, 7-6(6), 6-2

Диего Шварцман се класира за 1/2-финалите на Ролан Гарос след инфарктна победа в пет сета срещу един от големите фаворити Доминик Тийм. Мачът предложи много драма и зрелище и със сигурност ще остане в паметта на феновете много дълго време.

Тийм спечели оспорвания първи гейм, но Шварцман изравни след гейм на нула. Двамата си размениха по още един такъв гейм и така резултатът достигна 2-2. Тийм пръв достигна до пробив и поведе с 4-2, но неговият опонент веднага върна жеста и равенството отново бе възстановено. Тийм успя да поведе на още два пъти, но Шварцман не му позволи да се откъсне в резултата и така се стигна до тайбрек.

В него Тийм показа учудваща колебливост и липса на концентрация, което позволи на Шварцман да поведе с 5-0, а минути по-късно да триумфира комфортно със 7-1.

Diego Schwartzman

Вторият сет започна отлично за Тийм, който спечели три от първите четири гейма. След това обаче Шварцман осъществи зрелищен пробив и постигна пълен обрат, повеждайки с 4-3, преди Тийм отново да възстанови равенството.

Шварцман поведе с 5-4 след като спаси цели седем точки за пробив на Тийм, но след това австриецът показа най-добрата си игра и спечели три поредни гейма, като по този начин се измъкна от тежката ситуация и изравни сетовете.

Dominic Thiem

Третият сет също започна с гейм за Тийм, но Шварцман бързо обърна резултата и излезе напред с 3-1. Тийм показа характер и изравни, но веднага след това аржентинецът отново проби за 5-3. Шампионът на US Open намали резултата след гейм на нула, след което също стигна до пробив и спечели още два гейма, за да направи резултата 6-5 в своя полза. Шварцман обаче изравни и за втори път в мача се стигна до тайбрек.

Тийм поведе с 5-1 и вече се виждаше победител, но Шварцман показа невероятен характер и спечели пет от следващите шест точки, като по този начин изравни резултата. След това обаче Тийм беше безупречен и спечели следващите две точки, като по този начин триумфира в сета и поведе в мача.

Dominic-Thiem

Австриецът запази доброто темпо и поведе с 2-0 в четвъртия сет, но Шварцман рализира нов страхотен пробив и обърна резултата до 4-2 в своя полза. Двамата си размениха по още един гейм, преди Доминик Тийм да направи нова серия от три поредни гейма и да доведе резултата до 6-5 в своя полза. В дванадесетия гейм Шварцман не позволи на световния №3 да стигне до сетпойнт и така се стигна до трети тайбрек в мача.

Тийм поведе с 3-1, но Шварцман постепенно взе инициативата и по-късно поведе с 5-4. Австриецът изравни резултата, но 14-ият в света стигна до решаващ пробив, който доведе мача до пети сет.

Заключителната част започна с гейм на нула за Шварцман, но Тийм изравним след което двамата си размениха по един гейм за 2-2. Изненадващо за мнозина, на този етап физическите сили на Тийм бяха на привършване и умората му ставаше все по-видима. На обратния полюс бе Шварцман, който летеше по корта и не спираше да тормози опонента си със своята динамична и разнообразна игра.

Аржентиенцът спечели четири поредни гейма и по този начин триумфира в битката, която мнозина фенове и специалисти определят като мача на турнира до момента. На полуфиналите Шварцман може да срещне Рафаел Надал, когото преди няколко седмици победи в два сета на Мастърс турнира в Рим. Това ще се случи ако Матадора победи Яник Синер.