Синер се опълчи на Надал, но Матадора е на полуфинал на Ролан Гарос за 13-и път

Ролан Гарос, 1/4-финал

Яник Синер – Рафаел Надал 6-7, 4-6, 1-6

Рафаел Надал се класира за полуфиналите на Ролан Гарос за тринадесети път в своята кариера след като победи в три сета Яник Синер. Младият италианец поставяше под огромно напрежение Краля на клея до средата на втория сет, но опитът и класата на испанеца в крайна сметка се оказаха решаващи и той спечели своя най-дълъг и труден мач в турнира до момента.

Мачът започна с гейм на нула за Надал, но Синер изобщо не се стресна от експлозивното начало на Матадора и веднага върна жеста. След това испанецът поведе на още три пъти в геймовете, но младият му опонент показа завидна психическа устойчивост и неизменно успяваше да отговори на предизвикателството на действащия шампион, като резултатът достигна до 4-4.

Надал поведе с 5-4, но веднага след това Синер изненада много неприятно Матадора, като стигна до първия пробив в сета и поведе с 6-5. Световният №2 отново показа колебания, като пропусна две точки за пробив в дванадесетия гейм, преди все пак да успее да изравни резултата и да доведе сета до тайбрек.

В него Синер поведе с 2-1, но Надал записа пробив и обърна резултата до 5-2 в своя полза. Това се оказа достатъчно за испанеца, който продължи да поддържа тази разлика и спечели тайбрека със 7-4.

Rafael Nadal

Вторият сет започна доста силно за Синер, който демонстрира много смела и уверена игра срещу Краля на клея и поведе с 3-1. Надал обаче се вдигна от нокдауна като осъществи пробив и изравни геймовете. Италианецът отново излезе напред в резултата, но след това Надал вдигна значително темпото и то стана непосилно за 75-ия в света. Носителят на трофея в турнира спечели три поредни гейма и по този начин успя да удвои преднината си в мача.

В третия сет Синер продължи да опитва да оказва съпротива на именития си опонент, но умората и липсата на опит оказваха все по-голямо влияние върху играта на 19-годишния италианец. Надал записа ранен пробив и поведе с 3-0, поемайки напълно контрола върху мача.

В четвъртия гейм Синер спаси две поредни точки за пробив, но въпреки това Надал увеличи преднината си в сета. Италианецът все пак откри сметката си като намали резултата на 4-1, приключвайки петия гейм с безупречен ас. Това обаче беше последният позитивен момент за него в мача. Следващите два гейма Надал даде само една точка на младия италианец и така си осигури място на полуфиналите на Ролан Гарос за 13-и път в кариерата си.

Това бе мач №100 за испанеца на Ролан Гарос, като той вече има 98 победи на клея в Париж.

В следващата фаза Надал ще се изправи срещу Диего Шварцман, който часове по-рано елиминира друг ит големите фаворити – Доминик Тийм. Надал и Шварцман се срещнаха на Мастърс турнира в Рим през септември, като аржентинецът записа изненадваща победа в два сета.