Шварцман отстрани Шаповалов след тричасова драма и стигна до първия си финал в Рим

Internazionali BNL d’Italia, полуфинал

Денис Шаповалов – Диего Шварцман 4-6, 7-5, 6-7

Диего Шварцман записа драматична победа над Денис Шаповалов в мач, продължил малко над 3 часа, и по този начин се класира за финала на Мастърс турнира в Рим. Аржентинецът, който в предходния кръг отстрани 9-кратния шампион на турнира Рафаел Надал, отново показа страхотен тенис и заслужи мястото си в утрешния мач за трофея.

Мачът започна чудесно за Шварцман, който още от началото наложи много високо темпо о бързо натрупа комфортна преднина от 3-0. Аржентинецът продължи да поддържа разликата до 5-2, след което Шаповалов върна интригата като записа гейм на нула, а след това стигна до пробив, довеждайки резултата до 5-4.

Шварцман обаче прекъсна серията на канадеца точно навреме и спечели маратонския десети гейм, приключвайки сета при втората си възможност. Вторият сет също започна по-добре за Шварцман, който успя да поведе с 2-1. Шаповалов обаче записа нов гейм на нула в актива си, след което продължи да показва много агресивна и динамична игра, като това му помогна да стигне до пробив и да поведе с 4-2. Двамата си размениха по още един гейм, след което Шварцман бе този, който стигна до пробив, и доведе резултата до 5-5. Шаповалов отново излезе напред, а в дванадесетия гейм стигна до точка за спечелването на сета, която бе отразена от Шварцман. При втория си шанс обаче Шапо не сгреши и така се стигна до трети сет. Denis Shapovalov Той започна с гейм за Шварцман, но Шаповалов направи пълен обрат и поведе с 2-1. Шварцман изравни след гейм на нула, но канадецът направи нов пробив и поведе с 4-2. Първата ракета на Аржентина обаче не бе готов да се предаде и успя да изравни резултата. Шаповалов отново излезе напред при 5-4, но Шварцман записа нов пробив и се озова само на гейм от спечелването на мача. ROME, ITALY - SEPTEMBER 19: Diego Schwartzman of Argentina serves in his quarter-final match against Rafael Nadal of Spain during day six of the Internazionali BNL d'Italia at Foro Italico on September 19, 2020 in Rome, Italy. (Photo by Clive Brunskill/Getty Images) Неговият опонент обаче отново спечели гейм на нула и така се стигна до тайбрек. Първата точка в него бе за Шаповалов, но Шварцман направи чудесна серия и взе инициативата, повеждайки с 3-1. В хода на гейма Шаповалов успя да стигне до равенство при 4-4, но това се оказа неговата последна точка в мача. Веднага след това Шварцман осъществи решаващ пробив, спечелвайки три поредни точки, и приключи тайбрека при 7-4 в своя полза.

Така Шварцман за пръв път в кариерата си се класира на финала на турнира в Рим, където ще се изправи срещу големия фаворит Новак Джокович.