Синер елиминира Рубльов и се класира на първия си ATP 500 полуфинал

Barcelona Open Banc Sabadell, 1/4-финал

Андрей Рубльов – Яник Синер 2-6 6-7(6)

Яник Синер записа една от най-големите победи в кариерата си до момента, като отстрани световния №8 Андрей Рубльов на 1/4-финалите на турнира в Барселона. Италианецът изигра много силен мач и показа динамична и атрактивна игра, на която втората ракета на Русия не намери отговор и 19-ият в ранглистата достигна до първия си полуфинал на ниво ATP 500.

Там негов опонент ще бъде победителят от мача между Феликс-Оже Алиасим и Стефанос Циципас.

Началният удар бе един от най-силните елементи в играта на Синер в днешния двубой, като италианецът записа повече асове (4-1) и регистрира по-голям брой спечелени на сервис точки (43-35). Втората ракета на Италия реализира три от седемте си точки за пробив (43%), докато Рубльов оползотвори само един от трите брейкпойнта, които се откриха пред него (33%).

Рубльов пръв поведе в резултата, но във втория гейм пропусна два брейкпойнта и позволи на Синер да възстанови равенството. Италианецът обърна резултата, като осъществи първия пробив в мача, след което спечели и второто си подаване и увеличи преднината си на 3-1.

Световният №8 върна интригата, като намали изоставането си, а в шестия гейм навакса пасив от 15-40 и стигна до точка за пробив. Рубльов обаче и този път не успя да се възползва от възможността и Синер направи резултата 4-2 в своя полза. Тийнейджърът продължи да играе по-добре и достигна до три поредни точки за пробив. Рубльов спаси първата, но при втория си опит Синер регистрира втория си брейк от началото на мача и се доближи само на гейм от спечелването на първия сет. Италианецът се оказа изоставащ с 0-30, но успя да обърне резултата с няколко много добри атаки и по този начин се наложи убедително с 6-2 в първата част.

Вторият сет започна с гейм на нула за Рубльов, но след това Синер също спечели подаването си и резултатът бе изравнен. Тази тенденция продължи, като в следващите четири гейма никой от двамата не успя да достигне до възможност за пробив и така резултатът стана 3-3. Подобно на предходния сет, първият пробив отново бе на сметката на Синер. Рубльов опитваше да затрудни италианеца с комбинация от къси топки и мощни атаки от форхенд, но той бе подготвен за това и демонстрира много добра игра в защита, която му помогна да обърне резултата и да поведе с 4-3.

Втората ракета на Русия обаче отговори на предизвикателството по чудесен начин. Рубльов изравни резултата с пробив на нула, след което затвърди брейка и направи резултата 5-4 в своя полза. Синер възстанови равенството, като също записа гейм на нула, след което достигна до три поредни точки за пробив. Всички те бяха спасени от Рубльов, който си върна водачеството при 6-5. Неговият опонент обаче не му позволи да реализира решаващ пробив и спечели дванадесетия гейм, довеждайки сета до тайбрек.

Двамата си размениха по една точка, след което Синер успя на два пъти да пробие сервиса на опонента си и това му помогна да натрупа комфортен аванс от 4-1. Рубльов се мобилизира и стигна до изравняване на резултата, но Синер прекъсна серията му и отново взе преднина при 5-4. Руснакът реализира две поредни точки и пред него се откри възможност за спечелването на сета, но той не успя да се възползва от нея и Синер направи резултата 6-6. Италианецът показа завидно хладнокръвие и стигна до мачпойнт, който успя да реализира и да спечели мача с 6-2, 7-6(6).