Синер надделя над Баутиста Агут и е на 1/4-финал в Дубай

Dubai Duty Free Tennis Championships, 1/8-финал

Яник Синер – Роберто Баутиста Агут 6-4, 3-6, 7-5

Световният №32 Яник Синер победи Роберто Баутиста Агут в един от най-интересните мачове от 1/8-финалите на ATP 500 турнира в Дубай. Въпреки внезапният спад в играта му в края на втория сет Синер се представи много добре срещу втората ракета на Испания и намери място сред най-добрите осем в турнира.

В следващата фаза шампионът на Sofia Open ще очаква победителя от мача между Аслан Карацев и Лоренцо Сонего.

Синер записа повече асове (16-5) и повече точки на сервис (64-58), но Баутиста Агут аправи по-малко двойни грешки (1-3) и имаше значителен превес при спечелените на ретур точки (37-24). Италианецът обаче бе много по-прецизен при своите възможности за пробив като оползотвори три от петте си брейкпойнта (60%), докато световният №11 реализира само два от своите седем (29%).

Мачът започна много равностойно, като в първите осем гейма и двамата опоненти спечелиха своите подавания и така се стигна до резултат 4-4. В деветия гейм Синер стигна до точка за пробив, която обаче бе спасена от неговия опонент. Малко след това обаче пред италианецът се откри още една възможност, която той успя да реализира и поведе в резултата за пръв път от началото на мача. Впоследствие Синер отново не допусна грешка при своя сервис гейм и този единствен пробив му бе достатъчен, за да спечели първия сет с 6-4.

Втората част се разви по аналогичен начин, като Баутиста Агут на три пъти взе преднина, но Синер не му позволяваше да натрупа аванс и неизменно успяваше да изравни. Испанецът отново излезе напред в резултата като спечели седмия гейм на нула, а след това достигна до две поредни точки за пробив. Първата бе спасена от Синер, но при втория си опит световният №11 поведе с 5-3. Опитният Баутиста Агут не пропусна открилата се пред него възможност и спечели и следващия гейм, надделявайки с 6-3.

Заключителната част започна с гейм за Синер, който отрази два брейкпойнта на своя опонент, след което Баутиста Агут възстанови равенството. Двамата спечелиха по още един гейм преди италианецът да осъществи важен пробив, повеждайки с 4-2. Втората ракета на Испания обаче върна жеста и възстанови равенството, а впоследствие резултатът достигна 5-5. Играчът, който показа по-здрави неври в решаващите мигове, отново бе Синер. Италианецът записа решаващ пробив и спечели следващите два гейма, триумфирайки с 6-4, 3-6, 7-5 след два часа и половина игра.