Синер отново не загуби сет и е на полуфинал във Вашингтон

Citi Open, четвъртфинал

Яник Синер – Стив Джонсън 6-4, 6-2

Яник Синер се класира за полуфиналите на турнира във Вашингтон след двусетов успех над световния №81 Стив Джонсън. Италианецът бе затруднен в началото на първия сет, но след това успя да вземе инициативата и записа нова чиста победа в американската столица, достигайки до втория си ATP 500 полуфинал за сезона след този в Барселона през април.

С днешната си победа Синер записа историческо за италианския тенис постижение, превръщайки се в едва третия играч от Апенините, достигнал до полуфинал във Вашингтон. Преди него това бяха постигали само Корадо Барацути през 1980 г. и Ренцо Фурлан през 1996 г.

В битката за място в мача за трофея световният №24 ще се изправи срещу сензацията на турнира Дженсън Бруксби, който разгроми Джон Милман в първия мач за деня.

Сервисът бе едно от основните оръжия на Синер, като италианецът записа повече асове (7-2) и направи по-малко двойни грешки от Джонсън (1-3). Финалистът от Мастърса в Маями имаше значително превъзходство при спечелените както на сервис (39-30), така и на ретур точки (23-12), като освен това реализира три от шестте си брейкпойнта (50%), докато Джонсън не успя да оползотвори нито една от трите си възможности за пробив.

Американецът поведе в началото, но Синер също спечели първото си подаване и изравни. Петият в схемата можеше да осъществи пълен обрат, но в третия гейм пропусна два поредни брейкпойнта и позволи на Джонсън да си върне водачеството при 2-1.

След почивката обаче Синер отново възстанови равенството, след което реализира първия пробив в мача. Втората ракета на Италия затвърди брейка с гейм на нула, но Джонсън прекъсна серията му и намали резултата на 4-3. Впоследствие обаче американецът пропиля точка за пробив и Синер възстанови разликата от два гейма. Световният №81 отново редуцира пасива си, но Синер отговори с гейм на нула, надделявайки с 6-4 в първия сет.

Джонсън спечели откриващия гейм във втората част, но след това пропусна две поредни точки за пробив и позволи на Синер да изравни. Тези пропилени възможности му струваха много скъпо, тъй като в следващите четири гейма шампионът на Sofia Open даде само четири точки на опонента си, реализирайки два пробива за 5-1. Американският тенисист опита да обърне развоя на мача, но Синер не позволи това да се случи и триумфира с 6-4, 6-2 след 73 минути игра.