След четиричасова битка Алкарас оформи испански финал в Барселона

Barcelona Open Banc Sabadell, полуфинал
Алекс де Минор – Карлос Алкарас 7-6(4) 6-7(4)
4-6

Първата тенис среща на Карлос Алкарас с Алекс де Минор не бе никак лека, но отбеляза нов психологически триумф в крехката кариера на тийнейджъра. След близо четири часа непрестанна битка, петият поставен постигна обрат за 6-7(4) 7-6(4) 6-4.

Де Минор сервираше на два пъти за победата в края на втория сет, като при 6-5 дори получи два последователни мачбола, но съперникът му успя да се пребори за успеха.

Австралиецът изигра много стабилен мач, в който допускаше малко грешки, успяваше да принуждава съперника си да изпълнява повече удари от обикновено и в същото време не липсваше агресия в изпълненията му.

Мачът се реши в няколко точки, като и двамата пропуснаха много шансове за пробив, а Карлос допусна и голям брой непредизвикани грешки. Тийнейджърът често демонстрираше класата си с брилянтни къси топки и волета или с мощни форхенд уинъри, но не успя да намери постоянство, изправен пред отбраната на съперника си.

След като успя да запише рибрейк за 5-5 в края на втория сет, той загуби свое подаване, продължило над 10 минути. Изглеждаше сякаш този път интригата е приключила, тъй като Де Минор се добра до аванс от 40-15 и два мачбола, но 18-годишният феномен не спря да се бори и вкара сета в тайбрек. В него отново му се наложи да обръща резултата от 0-2, но се справи – 6-7(4) 7-6(4).

Шоуто продължи и в следващия сет, като двамата продължаваха да се борят за всяка точка. Дори и някой да успяваше да вземе инициативата, го правеше за кратко и бързо следваше отговор от противника му.

Решаващата част беше открита с нов маратонски гейм, който завърши с пробив в полза на испанеца след четири брейкбола и десет дюса. Резултатът стана 2-0 в полза на Алкарас, но опонентът му взе три от следващите четири гейма и изравни за 3-3.

Последният удар обаче бе за Карлос – проби при 5-4 и затвърди на 0, за да си гарантира място на финала.

Домакините ще имат удоволствието да гледат двама свои представители в двубоя за титлата, тъй като Пабло Кареньо Буста успя да надвие Диего Шварцман в другия полуфинал с 6-3 6-4.

В първата част световният №19 заличи пасив от пробив, а във втория спаси четири брейкбола, включително и три последователни при 1-2, преди да стигне до успеха.

Финалът ще започне не преди 17:00 ч. българско време.