След над 3 часа и 3 тайбрека: Едва ходещият Умбер победи Циципас

Paris Rolex Masters, втори кръг

Юго Умбер – Стефанос Циципас 7-6(4), 6-7(6), 7-6(3)

След 3 часа и 16 минути на корта Юго Умбер хвърли голямата изненада във втория ден на Мастърс турнира в Париж, отстранявайки №2 в схемата Стефанос Циципас.

Двубоят премина през три тайбрек сета като в крайна сметка Умбер стигна до една от най-големите победи в кариерата си, реализирайки своя пети мачбол, дошъл близо час след първите три.

Срещата на централния корт в зала „Берси“ бе изключително равностойна като двамата завършиха с почти идентични стойности във важните компоненти, включително и реализирани по два пробива от 9 възможности. В крайна сметка Циципас дори спечели повече разигравания от съперника – 129 спрямо 127, но накрая напусна корта победен след втора последователна ранна загуба, след като през миналата седмица бе победен от Григор Димитров във втория кръг във Виена.

И докато играта на корта бе равностойна, то Умбер категорично показа по-голямо желание за победа. Това бе особено видимо в самия край, когато физическите сили на французина бяха на привършване, той едва ходеше по корта, но въпреки това се добра до големия успех и място в трети кръг, където ще срещне Марин Чилич. Хърватинът днес изобщо не излезе на корта заради положителната проба за COVID-19 на Корентен Муте и едва ли е имал против много тежкия двубой, изигран от следващия му противник.

За Умбер, който в първи кръг надделя в три сета и отново след тайбрек в решителната част над Каспър Рууд, това бе седма поредна победа, след като спечели титлата в Антверпен. „Физически съм мъртъв. Нямам никаква енергия. Не знам какво стана, но съм супер щастлив. Циципас е един от най-добрите играчи в света“, заяви той след победата.

Циципас проби първи още в самото начало на двубоя. Умбер върна брейка за 2-3, а след това отрази и три шанса за нов такъв, за да изравни. Впоследствие при 5-5 гъркът бе в трудна позиция, но се измъкна и стигна до тайбрек, в който обаче съперникът се справи по-добре и така записа шести пореден спечелен тайбрек.

Във втория сет и двамата имаха възможности, но пробиви нямаше и така отново се стигна до тайбрек. А в него Умбер поведе с 6-3, с което си осигури три последователни мачбола. Със смела игра обаче Циципас успя да отрази и трите възможности на съперника и да се добере до решителен сет. В него физическото състояние и на двамата спадна, което доведе до доста по-кратки разигравания, особено във втората му половина. Преди това двамата си размениха по един пробив – Умбер постигна своя още в първия гейм, а победителят от Финалите на АТР изравни за 3-3.

В края Умбер очевидно получаваше крампи и не успяваше да се движи добре, но пък това като че ли го освободи психически и той заигра доста смело и в същото време прецизно. А това доведе и до успеха със 7-3 в третия за вечерта тайбрек. Така французинът ще играе с Чилич на следващия етап, а Циципас ще се отправи към Лондон, където ще трябва да защитава титлата си от преди година.