Лазаров и Донски отстъпиха пред Фонини и Болели на четвъртфинала на Sofia Open

Sofia Open, четвъртфинал

Александър Лазаров/Александър Донски – Симоне Болели/Фабио Фонини 4-6, 3-6

Александър Лазаров и Александър Донски не успяха да стигнат до полуфиналите на турнира на двойки на Sofia Open и приключиха участието си в надпреварата след загуба от водачите на схемата Фабио Фонини и Симоне Болели. Мачът започна много добре за българските тенисисти, които пробиха за 3-1 в откирващия сет, но впоследствие опитните италианци постепенно установиха контрола върху играта и направиха нова крачка към трофея.

Важно е да се отбележи, че въпреки вчерашния си маратонски мач срещу Лоренцо Музети, който приключи малко преди 23:00, Александър Лазаров не показа никакви признаци на умора и отново се представи на високо ниво. Донски също показа добра игра, но дори при това положение италианските ветерани се оказаха непреодолимо препятствие за тях.

Един от основните фактори за успеха на Фонини и Болели бе тяхното превъзходство при спечелените на ретур точки (28-10). Лазаров и Донски спечелиха 71% от точките си на първи сервис (24/34) и реализираха една от двете си точки за пробив (50%), докато техните опоненти оползотвориха четири от осемте брейкпойнта, до които достигнаха (50%).

Българското дуо показа известни колебания в откриващия гейм, допускайки изравняване от 40-15 след ретур уинър на Болели и двойна грешка на Донски. Веднага след това обаче световният №609 пласира отличен бекхенд по правата за 1-0.

Болели и Фонини изравниха резултата, но българските тенисисти бързи си върнаха водачеството. Първият пробив в мача стана факт след брилянтен бекхенд по диагонала на Лазаров, който не остави никакви шансове на Фонини и двамата с Донски увеличиха аванса си на 3-1.

Вполседствие обаче двамата италианци започнаха да демонстрират много по-добър ритъм, като Болели бе много стабилен на сервис, докато Фонини играеше много енергично на мрежата и много добре подбираше моментите за атака. Това има помогна да върнат брейка и да възстановят равенството при 3-3.

При 15-0 в седмия гейм Лазаров смени ракетата си, като това се оказа добро решение. Сервисът на четвъртата ни ракета започна да затруднява опонентите и след безкомпромисен смач при мрежата от страна на Донски резултатът стана 4-3 в полза на българския тандем.

Впоследствие обаче Фонини и Болели отново влязоха в много силна серия, като в същото време Лазаров и Донски допуснаха няколко грешки във важни моменти. Поставените под №1 италианци не загубиха точка в следващите си два сервис гейма, като междувременно стигнаха до нов брейк след няколко добри атаки на Болели от дъното на корта и по този начин осъществиха обрат, надделявайки с 6-4 в първия сет.

Вторият сет започна с гейм за Лазаров и Донски, но много по-големият опит на Фонини и Болели им помогна да намерят по-добрите решения в няколко дълги и оспорвани разигравания и този път италианците пробиха първи, правейки резултата 3-1 в своя полза. Българският тандем опита да отговори на предизвикателството, но в деветия гейм допуснаха обрат от 30-0 и инкасираха пробив, с който Фонини и Болели оформиха крайното 6-4, 6-3 в своя полза след 64 минути игра на корт №1 в „Арена Армеец“.

Участвай в играта ни за смартчасовник Galaxy Watch5. Повече подробности в Instagram на Тенискафе.