Циципас и Зверев стигнаха до втория полуфинал в Мадрид

Mutua Madrid Open, четвъртфинали
Стефанос Циципас – Андрей Рубльов 6-3, 2-6, 6-4
Александър Зверев – Феликс Оже-Алиасим 6-3, 7-5

Стефанос Циципас имаше сериозни затруднения, но все пак успя да преодолее съпротивата на Андрей Рубльов и след 6-3, 2-6, 6-4 намери място на полуфиналите в Мадрид. За гърка това ще бъде юбилеен десети полуфинал на ниво Мастърс 1000.

Шампионът от Монте Карло продължи с победите, но за разлика от успехите над Лука Пуй и Григор Димитров, този път имаше трудни моменти в мача, в който и двамата имаха периоди на превъзходство.

„Той упражняваше много сила в ударите си и не беше лесно да предвидя какво ще дойде при следващия удар“, коментира Циципас, който в последния гейм на мача трябваше да отрази два брейкбола на съперника. „Много съм щастлив с начина, по който всичко приключи. Никога не е лесно да играеш срещу него и трябваше да оцелея в този последен гейм с моята сила и давайки душата си, за да завърша по добър начин.“

Циципас започна мача великолепно и проби още във втория гейм. Той загуби едва 6 точки на сервис в целия сет и така изходът на честта бе ясен.

По подобие на мачовете си срещу Джак Дрейпър и Даниел Еванс, и тук Рубльов намери начин да повиши значително нивото си впоследствие. Четири гейма подред от 2-2 във втория сет значеха трета решителна част.

Всичко сочеше, че ще има тайбрек, който да определи победителя, но Циципас изигра много силен девети гейм на ретур, за да пробие, а след това мина и през трудния финален гейм.

Това бе 26-а победа над тенисист от топ 10 за Циципас, който ще опита да достигне до дебютната си титла в Мадрид. „Имах добър резултат (в Монте Карло), но това не значи нищо за мен. Мадрид има своите собствени предизвикателства. Ясно е, че е различен климат, различни условия.“

„Чувствам се чудесно и се надявам, че мога да продължа по този начин, да играя толкова агресивно и креативно на корта.“

Негов съперник във финала ще бъде шампионът от 2021-а Александър Зверев, който успя да преодолее Феликс Оже-Алиасим с 6-3, 7-5. Канадецът преодоля с лекота Кристиан Гарин и Яник Синер, заради което очакванията от четвъртфинала бяха големи. Те обаче бяха оправдани единствено в кратък период в края на втория сет.

В първата част Зверев имаше огромно преимущество и с пробиви за 2-1 и 6-3 стигна до бърз успех. Вторият сет започна по подобен начин – аванс от 3-0. При 4-1 Зверев имаше четири брейкбола за 5-1, но Оже-Алиасим оцеля и оттам започна прогресът му. Веднага след това канадецът върна пробива, а при 4-4 дори имаше шанс да пробие за 5-4. В следващия гейм бе ред за оцеляване на канадеца, който отрази два мачбола. При 5-6 обаче третият мачбол на шампиона доведе до крайната победа.

В събота ни предстои мач №11 между Циципас и Зверев. До момента гъркът е спечелил 7 от 10-те срещи, включително и трите на клей. Последната бе полуфинал на Мастърса в Монте Карло, завършил 6-4, 6-2 за гърка.