Сензация още на старта: Циципас е аут от Уимбълдън

Уимбълдън, първи кръг

Стефанос Циципас – Франсис Тиафо 4-6, 4-6, 3-6

Само няколко часа след началото на Уимбълдън вече имаме първата огромна изненада. Финалистът от Ролан Гарос и поставен тук под №3 Стефанос Циципас отпадна от турнира след поражение в три последователни сета от Франсис Тиафо.

Още преди мача бе ясно, че американецът е много тежък съперник като за първи кръг на фона на титлата му от силния Чалънджър в Нотингам и четвъртфинала в Куинс Клуб. Едва ли обаче много са очаквали още в първия си мач един от фаворитите за титлата да отпадне.

На корт №1 Тиафо си заслужи успеха след брилянтен тенис, носещ постоянни печеливши удари и каращ съперника да бърка. Още от началото се видя, че на бързата настилка в първия ден на турнира бекхендът на Циципас е доста уязвим и Тиафо използваше това по най-добрия възможен начин, насочвайки множество топки именно към обратния удар на гърка.

Първият пробив в мача дойде още в откриващия гейм на двубоя и в крайна сметка се оказа достатъчен за успеха на Тиафо в него. Американецът отрази единствената възможност за връщането му в четвъртия гейм и оттам насетне си взимаше сравнително комфортно подаванията като лимитираше непредизвиканите грешки.

Във втората част нивото на сервис и на двамата бе доста високо като Тиафо впечатляваше с високия процент спечелени точки на втори сервис – 11 от 12. Така се стигна до 4-4, когато Циципас за първи път срещна трудности. Световният №57 реализира третия си брейкбол и така си осигури шанс да сервира за сета. Логично последвалият гейм бе много напрегнат като американецът отрази три шанса за рибрейк преди да реализира първия си сетбол.

Приближаването до загубата допълнително скова Циципас, който допусна пробив още на старта на четвъртия сет. Оттам насетне гъркът подобри нивото си и за Тиафо последваха много трудни геймове. Той обаче издържа, отразявайки един брейкбол в шестия и два в осмия гейм. Това окончателно пречупи гърка и мачът приключи още на негов сервис.