Трудна победа за Циципас на старта на Шампионата

Уимбълдън, първи кръг

Стефанос Циципас – Александър Ричард 7-6(1), 6-3, 5-7, 6-4

Стефанос Циципас започна участието си на Уимбълдън с победа в три сета на 188-мия в ранглистата Александър Ричард. Двубоят започна кошмарно за гърка, който след по-малко от 20 минути игра вече изоставаше с два пробива, но въпреки това четвъртият поставен обърна развоя на мача и намери място във втората фаза на надпреварата.

В следващия кръг Циципас ще се изправи срещу Джордан Томпсън.

Противно на очакванията, двубоят започна много по-добре за швейцарския тенисист. Циципас спечели подаването си в началото, но Ричард загуби само три точки в следващите четири гейма, реализирайки два последователни пробива за 4-1. Ситуацията изглеждаше отчайваща за Циципас, но след втората почивка в сета той се завърна като преобразен на корта.

Световният №5 започна да демонстрира много по-бърз и агресивен тенис, като нерядко прибягваше до атаки „сервис-мрежа“. Това завари неговия опонент напълно неподготвен и Циципас осъществи пълен обрат. В маратонския десети гейм обаче гъркът пропиля пет сетбола и позволи на Ричард да изравни. Циципас си върна водачеството, но след това пропусна още една възможност да приключи първата част и така се стигна до тайбрек.

В него интрига почит нямаше, като Циципас осъществи мини-брейк за 2-0 преди Ричард да редуцира пасива си. От този момент нататък обаче четвъртият в схемата напълно владееше инициативата и не загуби повече точки до края на гейма, надделявайки със 7-6(1).

Втората част започна по аналогичен сценарий, но при разменени роли – Ричард поведе, но Циципас обърна резултата след ранен пробив, а впоследствие спаси шест брейкпойнта и увеличи преднината си на 3-1. Въпреки усилията на швейцареца световният №5 не позволи водачеството му да бъде сериозно застрашено и приключи сета с нов брейк, удвоявайки преднината си в мача след 6-3.

Третият сет протече равностойно, като в първите десет гейма и двамата опоненти бяха безупречни на сервис. В крайна сметка обаче постоянството на Ричард се отплати и той проби за 6-5, след което стигна до два последователни сетпойнта. Те бяха спасени от Циципас, но малко след това пред швейцареца се откри нова възможност, от която той се възползва и приключи сета при 7-5 в своя полза.

Циципас и Ричард си размениха по един брейк в началото на втората част, след което и двамата пропуснаха по още един шанс за пробив. Така се стигна до десетия гейм, в който гръцкият тенисист успя да реализира решаващия пробив, който му донесе успеха със 7-6(1), 6-3, 5-7, 6-4 след три часа и половина игра.