Циципас беше в опасност, но надделя над Шварцман в зрелищна битка

Rolex Monte-Carlo Masters, четвъртфинал

Стефанос Циципас – Диего Шварцман 6-2, 6-7(3), 6-4

Стефанос Циципас намери място на полуфиналите на Мастърс турнира в Монте Карло след като победи Диего Шварцман в един от най-интригуващите мачове от началото на турнира. Защитаващият титлата грък допусна обрат от 5-2 във втория сет, след което изоставаше с 0-4 в третия, но в крайна сметка удължи победната си серия в Княжеството и се доближи до втория си Мастърс трофей.

На полуфинала световният №5 ще се изправи срещу Александър Зверев, който по-рано днес победи Яник Синер.

И четирите аса в мача бяха дело на Циципас, като гъркът имаше лек превес по отношение на спечелените на сервис точки (61-55). Световният №5 реализира седем от десетте си точки за пробив (70%), докато Шварцман оползотвори четири от своите седем брейкпойнта (57%).

През първия сет изглеждаше, че Циципас най-после ще покаже формата, с която завоюва титлата в Княжеството преди година. Световният №5 демонстрира много офанзивна и разнообразна игра, с която не даваше никакви шансове на Шварцман, и сравнително лесно натрупа комфортен аванс от 5-0. Аржентинецът прояви борбеност, като спаси три сетбола и върна един от пробивите, но Циципас прекъсна серията му със серис гейм на нула, спечелвайки откриващия сет с 6-2.

Голяма част от втория сет протече по аналогичен начин, като гръцкият тенисист отново проби пръв и поведе с 5-2. Изглеждаше, че победата на Циципас е само въпрос на време, но след почивката непредизвиканите му грешки започнаха да идват една след друга, докато Шварцман преследваше неуморно всяка топка о често изненадваше опонента си с внезапни излизания на мрежата. Аржентинецът загуби само една точка в следващите три гейма и възстанови равенството, като в крайна сметка се стигна до тайбрек.

В него Шварцман продължи да атакува много уверено, докато Циципас на няколко пъти показа изненадваща липса на хладнокръвие и това предостави на световния №16 цели пет последователни възможности да затвори сета. Циципас спаси първите два сетбола, но третият опит се оказа щастлив за Шварцман и след нова топка в аут от страна на опонента си аржентинецът изравни резултата в мача след 7-6(3).

Южноамериканецът запази добрия си ритъм и в началото на заключителния сет реализира два последователни пробива, повеждайки с 4-0. Циципас обаче постепенно започна да преоткрива формата си от първия сет. Бекхендът на гърка отново започна да затруднява сериозно опонента му, като в същото време световният №5 спечели няколко оспорвани разигравания при мрежата и това му позволи да изравни резултата.

В деветия гейм Циципас допусна няколко грешки и Шварцман бе на път да си върне водачеството, но южноамериканецът пропусна геймбол, като в крайна сметка прехвърлящите удари се оказаха неочакваното оръжие в арсенала на третия поставен и той осъществи пълен обрат, доближавайки се на гейм от победата за трети път в мача.

Гъркът стигна до мачпойнт, парирайки опит за минаващ удар със зрелищен плонж, но след това изпрати топката в аут при атака с форхенд по диагонала. Циципас обаче стигна до нова възможност за приключване на сблъсъка, която бе оползотворена след дълго разиграване, приключило с бекхенд в мрежата от страна на Шварцман, и по този начин шампионът продължи защитата на трофея си след 6-2, 6-7(3), 6-4.