Циципас е полуфиналист в Ротердам след обрат срещу Хачанов

ABN AMRO World Tennis Tournament, 1/4-финал

Стефанос Циципас – Карен Хачанов 4-6, 6-3, 7-5

Световният №6 Стефанос Циципас се класира за полуфиналите на ATP 500 турнира в Ротердам след драматичен успех в три сета над 21-вия в света Карен Хачанов. Руснакът спечели първия сет, но Циципас намери сили за обрат и продължава да мечтае за първата си титла в надпреварата.

В спор за място на финала гъркът ще се изправи срещу победителя от мача между Андрей Рубльов и Жереми Шарди.

Циципас бе по-агресивен на сервис, като записа повече асове (5-1), но и направи повече двойни грешки от Хачанов (3-0). Решаващо за успеха на гърка бе превъзходството му при спечелените на първи сервис точки (65%:55%), а в хода на мача и пред двамата се откриха по девет брейкпойнта, като първата ракета на Гърция реализира един повече (5-4).

Мачът започна много добре за Циципас, който поведе с 2-0 след ранен пробив. След това обаче Хачанов заигра много по-добре и изненада доста неприятно своя опонент, като успя на два пъти да пробие сервиса му и по този начин поведе с 4-2.

Циципас прекъсна серията на руснака, след което двамата си размениха по още един гейм за 5-4. Хачанов стигна до две поредни точки за спечелването на сета, но не реализира нито една от тях, а малко по-късно пропусна още един сетпойнт. Руснакът обаче продължи да владее инициативата и достигна до четвърта възможност, която успя да оползотвори и да надделее с 6-4.

Противно на развитието на играта вторият сет започна с категорична доминация на Циципас, който поведе с 5-0, а в третия гейм спаси брейкпойнт на Хачанов. Изглежда обаче гъркът помисли, че сетът е спечелен, и си позволи отпускане, от което неговият опонент се възползва. Хачанов върна интригата като записа пробив и намали резултата на 5-3, но Циципас отново намери верния ритъм и спечели деветия гейм, като по този начин се наложи с 6-3 в сета.

Заключителният сет започна с гейм за Хачанов, но Циципас възстанови равенството. Руснакът взе инициативата и осъществи пробив, след който поведе с 3-1, но световният №6 успя да се вдигне от нокдауна и върна пробива, довеждайки резултата до 3-3.

Двамата си размениха по още един гейм, след което Хачанов си върна водачеството при 5-4. Победата на руснака изглеждаше съвсем близо, но Циципас изравни след гейм на нула, след което записа втория си пробив в сета и поведе с 6-5. Гръцкият тенисист се представи много силно и в дванадесетия гейм и достигна до три поредни възможности за спечелването на мача.

Първата бе отразена от Хачанов, но при втория си опит Циципас постигна целта си и се класира за полуфиналите, оформяйки крайното 4-6, 6-3, 7-5 след 2 часа и 44 минути игра.