Циципас се затрудни, но преодоля Хуркач в Ротердам

ABN AMRO World Tennis Tournament, 1/8-финал

Стефанос Циципас – Хуберт Хуркач 6-4, 4-6, 7-5

Световният №6 Стефанос Циципас се класира за 1/4-финалите на турнира в Ротердам след победа в три сета над 30-ия в света Хуберт Хуркач. Полякът бе на път да обърка сметките на втория поставен в схемата, но Циципас не допусна сензация и намери място в следващата фаза.

Там гъркът ще се изправи срещу 21-вия в ранглистата Карен Хачанов.

Циципас записа по-малко асове от Хуркач (3-8), но за сметка на това не допусна нито една двойна грешка, докато полякът направи шест. Гръцкият тенисист реализира само един пробив повече от своя опонент (2-1), но той се оказа достатъчен за да успее да се наложи в оспорвания сблъсък.

Първият сет премина много равностойно, като Циципас на четири пъти повеждаше в резултата, но Хуркач не му позволи да натрупа преднина и така резултатът достигна до 4-4. Гъркът обаче показа класата си в най-подходящия момент и в следващите два гейма даде само една точка на своя опонент, записвайки решаващ пробив за 6-4.

Втората част започна по аналогичен начин, като и двамата опоненти спечелиха първите си три сервис гейма. Този път обаче Хуркач пръв успя да пробие като надделя в седмия гейм, а впоследствие спечели осмия на нула и увеличи преднината си на 5-3. Циципас намали резултата, но полякът не му позволи да възстанови равенството и се наложи с 6-4.

В заключителния сет двамата отново бяха много стабилни при подаванията си и никой от тях не допускаше грешка, като по този начин се стигна до 5-4 в полза на Циципас. В десетия гейм гъркът осъществи обрат от 15-30 и стигна до мачпойнт, който обаче бе спасен от Хуркач и полякът изравни резултата.

Циципас обаче си върна водачеството след гейм на нула, а впоследствие стигна до нова възможност за спечелването на мача. Хуркач отново избегна опасността, но малко след това пред световния №6 се откри трета възможност, който той успя да реализира и оформи крайното 6-4, 4-6, 7-5 в своя полза след малко повече от 2 часа игра.