Циципас спря Беретини и ще играе с Джокович

Internazionali BNL d’Italia, трети кръг

Стефанос Циципас – Матео Беретини 7-6(3), 6-2

В мач между двама от тенисистите в най-добра форма от началото на сезона на клей, Стефанос Циципас отстрани Матео Беретини, за да достигне до четвъртфиналите на Мастърса в Рим, където ще срещне световния №1 Новак Джокович.

Петият в схемата измъкна много трудния и равностоен първи сет, след което се възползва максимално от ниския процент на вкаран първи сервис за Беретини във втората част (32%), за да сложи край на двубоя за час и 36 минути. Така той достигна до осми четвъртфинал в деветия си турнир през сезона, като ще играе в тази фаза за втори път във Вечния град.

Първият сет бе доминиран от сервиращите и логично се стигна до тайбрек. В него Беретини поведе с 3-1, но оттам насетне последваха 6 последователни точки за съперника му, който се възползва от няколко грешки при волетата на ракета №1 на Италия.

В началото на втория сет Циципас пропусна общо пет брейкбола преди да пробие за 2-1, след което се измъкна в единствения си по-сложен сервис гейм, за да завърши мача с втори пробив и гейм на 0 на начален удар.

Беретини се опитваше да достигне до втори пореден четвъртфинал през сезона на клей, в който има 10 победи и 3 поражения, но загуби и втория си мач срещу гърка.

Така за Циципас следва сблъсък с петкратния шампион в Рим Джокович, който нямаше проблеми срещу Алехандро Давидович Фокина. До момента двамата имат 6 мача помежду си, като световният №1 води с 4-2 успеха. Последният им мач беше страхотният полуфинал на Ролан Гарос, когато Джокович спечели в пет сета с 6-3, 6-2, 5-7, 4-6, 6-1.

В топ 8 е и Райли Опелка. Преди Рим американецът имаше едва две победи на ниво АТР на клей, но във Вечния град записа трета поредна след 7-6(6), 6-4 над Аслан Карацев.