Циципас триумфира над Чилич в първия си мач в Рим

Стефанос Циципас записа победа в два сета над шампиона на US Open за 2014 г. Марин Чилич в мач от втория кръг на Мастърс турнира в Рим. Поставеният под №5 грък трябваше да положи доста усилия, за да спечели първия сет, но във втората част показа класата си и се наложи доста по-убедително над опитния си опонент.

Съперник на Циципас на 1/8-финалите ще бъде победителят от мача между Матео Беретини и Джон Милман.

Основният фактор за успеха на световния №5 бе голямото му превъзходство по отношение на спечелените на ретур точки (29-14). Освен това Циципас се възползва от три от шестте си възможности за пробив (50%), докато Чилич не успя да реализира нито един от трите брейкпойнта, до които достигна.

Откриващият сет бе много интригуващ и равностоен, като и двамата опоненти спечелиха първите си пет сервис гейма. При 3-2 Циципас пръв имаше възможност да осъществи пробив, но Чилич не позволи това да се случи. Малко по-късно хърватинът можеше да осъществи пълен обрат, след като при 4-4 бившият №3 в света на два пъти достигна до брейкпойнт, но не успя да се възползва от чудесната възможност. При 5-5 настъпи големият момент на Циципас. Гъркът си върна водачеството с гейм на нула, а впоследствие записа решаващ пробив, благодарение на който надделя със 7-5 в първата част.

Във втория сет Циципас започна да играе много по-динамично и агресивно, като по този начин успя да натрупа комфортна преднина от 3-0. Чилич редуцира пасива си след почивката, но световният №5 бързо възстанови разликата от три гейма и поведе с 4-1.Хърватинът отново намали резултата, но Циципас отговори, като спечели следващото си подаване на нула.В оказалия се последен в мача осми гейм гръцкият тенисист осъществи обрат от 0-40 и така триумфира със 7-5, 6-2 след 1 час и 45 минути на корта.