Циципас спря устрема на Карацев с убедителна победа

Rolex Monte-Carlo Masters, втори кръг

Стефанос Циципас – Аслан Карацев 6-3, 6-4

Световният №5 Стефанос Циципас започна сезона на клей с двусетов успех над Аслан Карацев във втори кръг на Мастърс турнира в Монте Карло. Вчера руснакът победи Лоренцо Музети, но днес не успя да повтори доброто си представяне срещу миналогодишния полуфиналист на Ролан Гарос и първата ракета на Гърция записа убедителна победа.

В следващия кръг Циципас ще се изправи срещу победителя от мача между Джон Милман и Кристиан Гарин.

Циципас записа повече асове от Карацев (4-2), като освен това бе по-резултатен както на сервис (43-32), така и на ретур (20-19). Гъркът реализира две от петте точки за пробив, до които достигна (40%), докато неговият опонент не успя да оползотвори нито един от четирите брейкпойнта, които се откриха пред него.

Карацев стигна до две поредни точки за пробив още в първия гейм, но не успя да се възползва от чудесната възможност и Циципас взе преднина в сета. Руснакът изравни, но след това четвъртият в схемата изигра един от най-силните си периоди в мача. Циципас записа първия пробив в мача, като в следващите три гейма даде само четири точки на своя опонент и по този начин натрупа комфортен аванс от 4-1.

Карацев прекъсна серията му с гейм на нула, но след това Циципас възстанови разликата от три гейма при 5-2. Четвъртата ракета на Русия отново редуцира пасива си, но световният №5 не му позволи да стигне до възможност за пробив и триумфира с 6-3 в първия сет.

Втората част не започна добре за Циципас, който пропиля три поредни брейкпойнта в откриващия гейм и позволи на опонента си да поведе в резултата. Гъркът обаче си върна инициативата като първо възстанови равенството, след което осъществи пълен обрат. Карацев бе много близо до изравняване, но в четвъртия гейм пропусна две поредни точки за пробив и това позволи на Циципас да увеличи преднината си на 3-1.

Руснакът намали изоставането си, но в шестия гейм допусна обрат от 15-30 и резултатът стана 4-2 в полза на Циципас. До края на мача гъркът нито веднъж не позволи на опонента си да стигне до възможност за пробив и беше безгрешен при подаванията си, като по този начин спечели мача с 6-3, 6-4 след 1 час и 25 минути на корта.