Циципас взе реванш от Тиафо и е на 1/8-финал на Олимпийските игри

Олимпийски игри, втори кръг

Стефанос Циципас – Франсис Тиафо 6-3, 6-4

Стефанос Циципас се класира за осминафиналите на олимпийския турнир по тенис след двусетов успех над Франсис Тиафо. Световният №4 допусна изненадваща загуба от американеца на старта на Уимбълдън преди няколко седмици, но днес не допусна да се стигне до нова сензация и надигра категорично своя опонент.

Следващият противник на Циципас ще бъде победителят от мача между Юго Умбер и Миомир Кецманович.

Агресивната стратегия на гърка даде желания от него резултат и той записа повече асове (9-3) и уинъри (13-4), като в същото време броят на двойните и непредизвиканите му грешки бе по-нисък от този на Тиафо (съответно 1-3 и 16-17). Циципас реализира две от четирите си точки за пробив (50%), докато световният №54 не успя да оползотвори единствения брейкпойнт, до който достигна.

Мачът започна отлично за Циципас, който спечели откиващия гейм след като спаси точка за пробив, след което реализира първия пробив в мача и натрупа комфортен аванс от 3-0. Това се оказа повратният момент в първата част, тъй като Тиафо не успя да редуцира пасива си и финалистът от Ролан Гарос съхрани разликата от три гейма, спечелвайки сета с 6-3.

Двамата опоненти си размениха по един гейм на нула в началото на втората част, след което Циципас получи възможността да осъществи обрат. Третият в схемата обаче не успя да оползотвори открилата се пред него възможност за пробив и Тиафо отново излезе напред в резултата. Радостта му обаче не продължи дълго, тъй като Циципас отново възстанови равенството, след което реализира втория си пробив в мача и направи резултата 4-2 в своя полза.

Гъркът можеше да увеличи преднината си, но отново пропусна брейкпойнт и Тиафо върна интригата, редуцирайки пасива си до 4-3. Циципас обаче отговори с гейм на нула, след което и двамата спечелиха убедително подаванията си и така роденият в Атина тенисист триумфира с 6-3, 6-4 след 74 минути игра.