Циципас триумфира над Колшрайбер в олимпийския си дебют

Олимпийски игри, първи кръг

Стефанос Циципас – Филип Колшрайбер 6-3, 3-6, 6-3

Стефанос Циципас ознаменува дебюта си на Олимпийски игри с победа над световния №112 Филип Колшрайбер. Гъркът, който бе считан за твърд фаворит, беше в сериозна опасност след като загуби втория сет и изоставаше с пробив в третия, но в крайна сметка третият поставен демонстрира класата си и не допусна изненада.

В следващата фаза Циципас ще се изправи срещу Франсис Тиафо в повторение на злополучния за световния №4 първи кръг на Уимбълдън.

Гъркът допусна повече непредизвикани грешки (16-9), но въпреки това спечели повече точки както на сервис (55-49), така и на ретур (29-25). Финалистът от Ролан Гарос бе почти безупречен при възможностите си за пробив, реализирайки три от четири (75%), докато Колшрайбер оползотвори само два от своите шест брейкпойнта (33%).

И двамата опоненти спечелиха първите се подавания, след което Циципас взе инициативата и реализира първия пробив в мача, успявайки да поведе убедително с 4-1. Колшрайбер опита да редуцира пасива си и в осмия гейм спаси сетбол, но осъщественият от Циципас брейк се оказа единственият в сета и гъркът успя да съхрани преднината от три гейма, надделявайки с 6-3 в откриващия сет.

Във втората част обаче Колшрайбер оказа много по-сериозна съпротива на именития си опонент. Германецът на три пъти поведе в резултата, но Циципас също спечели първите си три подавания и успяваше да изравни. Роденият в Аугсбург тенисист отново не сгреши при сервис гейма си, но този път световният №4 не успя да отговори на предизвикателството и Колшрайбер записа първия пробив в сета, правейки резултата 5-3 в своя полза. Германецът не пропусна открилата се пред него възможност и в следващия гейм осъществи обрат от 15-30, надделявайки с 6-3 в сета.

Колшрайбер продължи да доминира и записа ранен пробив в заключителни сет, след който поведе с 2-0. Изправен пред изненадващо поражение, Циципас заигра много по-агресивно и рискованата тактика на гърка даде резултат. Третият в схемата преоткри ритъма, с който играеше в първия сет, и осъществи пълен обрат, преди Колшрайбер да възстанови равенството при 3-3.

Това обаче бе последният позитивен момент за германеца в днешния сблъсък. До края на мача Циципас доминираше напълно и не даде повече геймове на опонента си, като по този начин победи с 6-3, 3-6, 6-3 след малко под два часа игра.