Циципас започна с чиста победа срещу Шарди на Ролан Гарос

Ролан Гарос, първи кръг

Стефанос Циципас – Жереми Шарди 7-6(6), 6-3, 6-1

Стефанос Циципас записа чиста победа над Жереми Шарди в мач от първия кръг на тазгодишното издание на Откритото първенство на Франция. Световният №5 изпита неочаквани трудности в първия сет, но въпреки това успя да излезе от трудната ситуация и заслужено стигна до успеха.

Следващият опонент на гърка ще бъде победителят от мача между Себастиан Корда и Педро Мартинес.

Циципас записа повече асове (5-2) и направи по-малко грешки от Шарди в хода на сблъсъка (3-7). Петият в схемата бе значително по-резултатен както на сервис (64-49), така и на ретур (41-28). Гръцкият тенисист бе почти безгрешен при възможностите си за пробив, оползотворявайки пет от шест (17%), докато Шарди реализира един от трите си брейкпойнта (33%).

Шарди спеели откриващия гейм, но след това Циципас вдигна значително темпото и в следващите три гейма даде само две точки на представителя на домакините. Изглеждаше, че прогнозите за лесен успех на гърка ще се оправдаят, но Шарди имаше други планове. Опитният ветеран отговори с гейм на нула, след което върна пробива и възстанови равенството при 3-3.

Шарди дори осъществи пълен обрат и поведе в резултата преди Циципас да успее да прекъсне серията му, спечелвайки осмия гейм. Французинът обаче записа нов гейм на нула, а впоследствие стигна до сетбол. Световният №5 избегна опасността, след което двамата си размениха по още един гейм и така се стигна до тайбрек.

В него Шарди поведе с 4-1 и изглеждаше, че световният №58 ще обърка плановете на фаворита за тазвечершния мач. Циципас обаче постепенно си върна инициативата и достигна до сетпойнт при 6-5. Той бе спасен от Шарди, но веднага след това гъркът реализира необходимите му две поредни точки и надделя със 7-6(6) в първата част.

Началото на втория сет бе напълно равностойно, като Циципас на три пъти поведе в геймовете, но Шарди не му позволи да реализира ранен пробив и успяваше да възстанови равенството. Световният №5 обаче продължи да поставя опонента си под напрежение и взеводачеството за четвърти път, след кеото успя да пробие сервиса на Шарди и да увеличи аванса си на 5-3. Миналогодишният полуфиналист в турнира запази добрия си ритъм и спечели и следващия гейм, като по този начин се наложи с 6-3.

Третият сет бе най-силният за Циципас в мача. Умората на Шарди ставаше все по-видима, докато гръцкият тенисист продължаваше да играе на все същото високо ниво. Това помогна на шампиона от Монте Карло да натрупа комфортен аванс от 4-0 и да направи огромна крачка към спечелването на мача. Шарди успя да прекъсне устрема на младия си опонент, но за кратко. В последните два гейма Циципас даде само една точка на французина и спечели сблъсъка със 7-6(6), 6-3, 6-1 след два часа игра на „Филип Шатрие“.