Циципас отново не загуби сет и достигна до трети кръг

Ролан Гарос, втори кръг

Стефанос Циципас – Педро Мартинес 6-3, 6-4, 6-3

Стефанос Циципас записа трисетов успех над световния №103 Педро Мартинес и се класира за трети кръг на Откритото първенство на Франция. Гъркът показа известни колебания във втория сет, но въпреки това успя да задържи контрола върху мача и записа втора поредна чиста победа в турнира след тази над Жереми Шарди на старта.

Негов опонент в следващата фаза ще бъде Джон Иснър, който по-рано днес елиминира Филип Краинович.

Началният удар бе едно от най-ефикасните оръжия на Циципас в днешния мач, като гъркът записа 8 аса срещу нито един на Мартинес и освен това направи по-малко двойни грешки (3-7). Испанецът спечели повече точки на сервис (59-56), но за сметка на това световният №5 имаше огромно превъзходство при тези на ретур (59-34). И двамата опоненти показаха колебания при възможностите си за пробив, като Циципас реализира осем от 18-те си брейкпойнта (44%), а Мартинес – четири от своите петнадесет (27%).

Двамата си размениха по един гейм в началото, след което Мартинес пропусна три поредни брейкпойнта и позволи на Циципас да си върне водачеството при 2-1. В следващия гейм ролите бяха разменени и гъркът пропусна две възможности да пробие сервиса на опонента си, в резултат на което равенството отново бе възстановено.

Мартинес осъществи първия пробив в мача, но световният №5 бързо успя да изравни, след което спаси още два поредни брейкпойнта на испанеца и направи резултата 4-3 в своя полза. В последвалия гейм Циципас на два пъти изоставаше в резултата и пропусна точка за пробив, но въпреки това направи важна крачка към спечелването на сета, повеждайки с 5-3. Гъркът запази добрия си ритъм и приключи първата част с гейм на нула, надделявайки с 6-3.

Противно на развитието на играта, вторият сет започна много по-добре за Мартинес, който поведе с 2-0 след ранен пробив. Циципас се мобилизира и успя да изравни, но в петия гейм пропусна четири точки за пробив и отново се оказа догонващ. Мартинес успя да задържи аванса си до 4-3, след което петият в схемата изигра един от най-силните си периоди в мача. Гъркът направи серия от три поредни спечелени гейма, в които даде само четири точки на испанеца, и удвои преднината си в мача като се наложи с 6-4.

Третият сет започна с гейм за Мартинес, но след това испанецът пропусна възможност за пробив и това позволи на Циципас да възстанови равенството. Този пропуснат шанс струваше много скъпо на световния №103, тъй като след това шампионът от Мастърса в Монте Карло на два пъти проби сервиса му и поведе убедително с 4-1.

Мартинес редуцира пасива си, а в седмия гейм спаси две точки за пробив, но въпреки това Циципас реализира много важен брейк и направи резултата 5-2 в своя полза. Испанецът обаче бе решил да се бори докрай и намали резултата, макар да пропиля четири възможности за пробив преди все пак да успее да се наложи над именития си опонент.

Този успех даде голяма доза самочувствие на Мартинес и той поведе с 40-15 в деветия гейм. Изглеждаше, че испанецът ще продължи да увеличава напрежението върху Циципас, но гъркът успя да намери изход от трудната ситуация и да обърне резултата, като по този начин триумфира с 6-3, 6-4, 6-3 след два часа и половина на корта.