Стив Джонсън шокира Марин Чилич на старта в Кьолн (резултати)

Bett1 Hulks Championship (Кьолн), първи кръг

Марин Чилич – Стив Джонсън 6(3)-7, 4-6

Намиращият се под №71 в световната ранглиста американец Стив Джонсън поднесе голямата изненада на първия ден на турнира на ATP в Кьолн, елиминирайки един от фаворитите Марин Чилич. Джонсън поведе в мача, след като спаси два геймбола на хърватина в откриващия гейм, но след това Чилич възстанови равенството след гейм на нула. В третия гейм Джонсън спаси точка за пробив и отново взе преднина, но шампионът на US Open за 2014 г. възстанови равенството в сета за втори път.

Играта продължи да се движи гейм за гейм, като Джонсън на няколко пъти повеждаше, но Чилич не позволяваше на опонента си да реализира пробив и неизменно успяваше да изравни. В дванадесетия гейм хърватинът показа железнин нерви като спаси цели четири сетбола на Джонсън и спечели гейма, като по този начин резултатът стана 6-6 и се стигна до тайбрек.

В него Джонсън отново взе инициативата, като осъществи ранен пробив и поведе с 3-0. В хода на тайбрека Чилич намали резултата до 4-2, но след това Джонсън отново проби и направи преднината си 6-2. Световният №40 опита да отговори, но нямаше сили за още едно чудодейно измъкване в този сет и Джонсън спечели тайбрека със 7-3, а заедно с него и първия сет.

Американецът продължи силното си представяне и в началото на втория сет. Джонсън осъществи ранен пробив, като в първите два гейма даде само една точка на Чилич, но хърватинът прекъсна серията на опонента си и направи резултата 2-1.

Джонсън обаче спечели четвъртия гейм, а до края на сета американецът продължи да владее инициативата и не позволи на Чилич да застраши водачеството му, спечелвайки втория сет с 6-4.

Едно от големите предимства на Джонсън бяха спечелените на втори сервис точки, като американецът регистрира 68% успеваемост по този показател срещу 53% за Чилич. Мачът бе истински празник за любителите на асовете, като в хода на срещата бяха реализирани 23 такива (12:11 в полза на Чилич).

На 1/8-финалите Джонсън ще се изправи срещу победителя от мача между Дамир Джумхур и Алехандро Давидович Фокина.