Циципас е на първия си финал в Големия шлем

Ролан Гарос, полуфинал

Александър Зверев – Стефанос Циципас 3-6, 3-6, 6-4, 6-4, 3-6

Стефанос Циципас е първият финалист на Ролан Гарос 2021. В много интересен полуфинал гъркът оцеля след пет сета срещу Александър Зверев, в които водеше с 2-0, но допусна изравняване преди да намери сили да постигне най-големия успех в кариерата си.

До този момент Циципас имаше три загубени полуфинала в Шлема, но този път не позволи да напусне корта като победен, превръщайки се в първия гръцки тенисист на финал на „мейджър“ турнир. Той е и най-младият финалист на „мейджър“ от 2010-а година насам, когато Анди Мъри игра за трофея на Australian Open. В Париж толкова млад финалист не е имало от Рафаел Надал през 2008-а година. Именно Надал или Новак Джокович ще бъде негов съперник в неделя. През 2020-а на полуфинала на „Филип Шатрие“ Циципас загуби срещу сърбина, но днес срещу Зверев съумя да триумфира в петия сет.

„Мисля за корените си. Откъде дойдох. Мечтаех да играя тук. Да играя на най-голямата сцена на Ролан Гарос един ден. Никога не съм си мислел, че ще успея“, каза Циципас през сълзи в интервюто си на корта.

Мачът започна с ранен пробив за Циципас в третия гейм, в който съперникът му направи две двойни грешки и сам се въвлече в трудности. Този брейк се оказа и единствен в сета, в който гъркът взимаше подаванията си лесно. Зверев отрази още един брейкбол в шестия гейм, но големият проблем за него бе невъзможността да затрудни началния удар на съперника си. Като цяло нивото на игра в сета не бе особено високо като Циципас постигна само един уинър в него спрямо 11 непредизвикани грешки.

Втората част започна много по-добре за германеца, който реализира първия си шанс за пробив в мача след пресилен форхенд на световния №5. Брейкът бе затвърден за 3-0, но с тази серия се изчерпа всичко позитивно за него в сета, тъй като до края му Циципас спечели шест поредни гейма. За това спомогнаха многото непредизвикани грешки на Зверев и стабилната игра на съперника му, който играеше доста дълбоко и излизаше успешно на мрежата.

Във втория сет германецът бе спечелил едва 18% от разиграванията на втори сервис, а това бе един от ключовите компоненти, които успя да подобри в третия сет, изправен пред угрозата да загуби безславно този двубой. Отново той проби първи за 2-1 като разликата беше, че този път успя да се измъкне в най-трудния за него сервис гейм, за да поведе с 4-2. При 5-3 едно спорно съдийско решение доведе до избухване на германеца и мачът бе прекъснат за няколко минути като Зверев изобщо не прикри яростта си от случилото се.

Впечатляващото в случая бе, че роденият в Хамбург тенисист не позволи това да му повлияе негативно и завърши сета с гейм на 0. Това бе и най-качественият сет от началото на мача като в него и двамата завършиха с близо двойно повече уинъри спрямо непредизвикани грешки.

Зверев продължи инерцията си и на старта на четвъртия сет, реализирайки пробив още в първия гейм. Оттам насетне двамата започнаха да печелят подаванията си изключително лесно, което изглеждаше по-притеснително за Циципас, който в първите два сета играеше много по-успешно на ретур.

Германецът изглеждаше все по-добре в дългите разигравания и увереността му на корта водеше до безоблачни геймове. В хода на целия сет той загуби едва 4 точки на сервис и така закономерно вкара мача в пети решителен сет.

Той започна с гейм, в който Циципас трябваше да се измъква от 0-40. По всичко изглеждаше, че съперникът му е в по-силна позиция за спечелване на двубоя, но в четвъртия гейм дойде необясним спад при Зверев. Грешка от бекхенд при 30-40 доведе до пробив, който бе затвърден за 4-1. Мачът можеше да завърши още при 5-2, но германецът спаси четири мачбола. И това обаче не разколеба гърка, който реализира първия си мачбол на собствен сервис, за да сложи край на мача след 3 часа и 36 минути игра.