Циципас разгроми Рубльов и стигна до първия си полуфинал на Ролан Гарос

Ролан Гарос, 1/4-финал

Андрей Рубльов – Стефанос Циципас 5-7, 2-6, 3-6

Стефанос Циципас се класира сред най-добрите четири на тазгодишния Ролан Гарос след като записа категорична победа в три сета над Андрей Рубльов в един от най-очакваните 1/4-финали в Париж. По този начин гъркът взе реванш за загубата на финала в Хамбург и може да срещне Новак Джокович в битка за място на финала.

Началото бе експлозивно за Циципас, който стартира мача с гейм на нула, след което двамата опоненти си размениха по един гейм за 2-1. Противно на развитието на срещата до този момент Рубльов стигна до първия пробив в мача, като спечели три поредни гейма и направи резултата 4-2 в своя полза. Циципас намали пасива си, но руснакът записа първия си гейм на нула в мача и по този начин отново излезе с два гейма напред.

Рубльов вече се виждаше победител в сета, но Циципас беше на съвсем различно мнение. Световният №6 показа най-добрата си игра, като втората ракета на Русия не намираше отговор за неговите агресивни и разнообразни атаки. Циципас осъществи паметен обрат, като спечели четири поредни гейма и така успя да спечели първия сет със 7-5.

Вторият сет започна по същия начин като първия – с гейм на нула за Циципас, след което резултатът достигна до 2-2. Този път обаче гъркът бе този, който осъществи пробив, оказал се решаващ. В играта на Рубльов настъпи внезапен спад и Циципас се възползва максимално от това, като отново направи серия от четири поредни спечелени гейма и триумфира категорично в сета с 6-2, като по този начин напълно пое инициативата в срещата.

Циципас продължи да доминира категорично и в третия сет, като спечели четири от първите пет гейма (два от тях на нула) и така поведе комфортно с 4-1. В хода на сета играта на гърка ставаше все по-прецизна и уверена, докато Рубльов бе на обратния полюс и бе доста далеч от обичайното си ниво.

До края на мача руснакът спечели два гейма, като и в двата спаси точки за пробив на Циципас, но това в крайна сметка не се оказа достатъчно, тъй като гъркът записа още два гейма на нула и по този начин си гарантира място на полуфиналите след 2 часа игра на „Филип Шатрие“.

Tsitsipas-Rublev

Двамата записаха напълно еднакъв процент на вкаран първи сервис – 64%, но по отношение на спечелените точки Циципас имаше значително предимство – 80% за него срещу 66% за Рубльов. Един от решаващите компоненти се оказаха спечелените точки на втори сервис, където гъркът записа 61% успеваемост срещу едва 38% за втората ракета на Русия.

Циципас бе почти безгрешен при излизанията си на мрежата, като спечели 94% от опитите си за такива точки, докато ефективността на Рубльов бе несравнимо по-ниска – само 35%. Освен това гъркът записа повече уинъри (35:25) и направи по-малко непредизвикани грешки (17:23) в сравнение със своя опонент.

В сблъсък за място на финала Циципас може да се изправи срещу Новак Джокович в случай, че световният №1 победи Пабло Карено Буста.