Цялото майсторство на Нишикори не стигна за победа над Джокович

Mutua Madrid Open, полуфинал
Новак Джокович – Кей Нишикори 6-3 7-6(4)

Новак Джокович просто притежава ниво в играта си, което не е достижимо за останалите тенисисти от мъжкия тур. Световният №1 го доказа още веднъж в полуфинала на Mutua Madrid Open, където Кей Нишикори демонстрира цялото си майсторство и дори спаси 4 мачбола, но въпреки това на моменти беше абсолютно безпомощен и предаде битката с 3-6 6-7(4). По този начин сърбинът си осигури място в неделния финал срещу Анди Мъри. Ноле води с 22-9 в преките двубои и се намира в серия от три поредни победи над действащия шампион в Мадрид.

Джокович ни предложи познат сценарий в първия сет, когато не потегли добре и дори трябваше да се връща от 0-40 в откриващия гейм на мача, но въпреки това печелеше подаванията си. До 3-2 световният №1 дори нямаше регистриран форхенд уинър на сметката си срещу цели 7 за Нишикори. Японецът пък показа, че се е възстановил физически от четвъртфинала срещу Ник Кирьос, в който се нуждаеше от 2 часа и 40 минути, за да стигне до обрата, и опитваше да играе максимално агресивно.

Джокович обаче рязко вдигна оборотите при 4-3, стигна до 30-30, а Нишикори пробва къса топка, която съперникът му нямаше да успее да достигне, но не улучи линията. Кей бързо заличи брейкбола с хубав сервис, само че Ноле продължи да упорства и след брутално лифтиран форхенд уинър стигна до втори шанс. Този път японецът нямаше отговор и заби форхенд в линията след поредния дълбок ретур на световния №1 – 5-3.

Едва ли в този момент някой се е съмнявал, че Джокович ще затвори сета на свой сервис и точно това се случи след непредизвикана грешка от бекхенд на Нишикори, която фиксира резултат 6-3 на таблото след 40 минути игра. Кей беше решен да остане в битката и след почивката отрази два брейкбола и поведе с 1-0. При 2-1 Кей поведе с 30-0 на сервис на съперника, а при 30-30 атакува смело линията и притисна Джокович в ъгъла на корта, само че Новак се измъкна с не особено силен, но гениално пласиран форхенд по късия диагонал, който, разбира се, намери линията.

При 2-2 Нишикори имаше геймбол, но след двойна грешка и рикошет от мрежата в следващата точка, Джокович вече имаше точка за пробив. Кей отрази тази и още една възможност, само че световният №1 продължи да упорства и при третия шанс методично си спечели предимството в разиграването и го завърши с бекхенд уинър.

Джокович затвърди експресно на нула и при 4-2 победата му изглеждаше въпрос на време. Новак беше изправен пред брейкбол в следващото си подаване, но реагира с хладнокръвието на световен №1 и поведе с 5-3. Нишикори и този път не се предаде и удържа подаването си, за да принуди Ноле да сервира за мача при 5-4. Сърбинът поведе с 40-0 и си позволи да пропилее три мачбола с лека ръка, а Нишикори отрази още един, за да дочака втора двойна грешка на съперника в този гейм, която му подари брейкбол. Кей показа великолепна защита и се справи с излезлия на мрежата Джокович, за да изравни резултата 5-5.

Нишикори се пребори за пълен обрат и при 6-5 се намираше на крачка от решаващ сет. Японецът се добра до 40-40 с прекрасен бекхенд уинър, който дори получи аплодисментите на Джокович, но все пак световният №1 си подсигури тайбрек. Ноле потегли с минипробив, само че веднага загуби предимството си и смяната на полетата дойде при 3-3 точки.

Ноле все пак стигна до 5-4 и разполагаше с два сервиса, за да приключи мача. Първият се превърна в ас, а при втория последва дълга размяна от основната линия, която сърбинът реши с един брутален форхенд в ъгъла на корта, за който Нишикори нямаше отговор.