Вавринка бе близо до драма срещу Троицки, Цонга отстрани Сок

Australian Open, III кръг

Стан Вавринка – Виктор Троицки 3-6 6-2 6-2 7-6(7)

Стан Вавринка отстрани от основната схема в Мелбърн Виктор Троицки след 3-6 6-2 6-2 7-6(7). Световният №4 трябваше да изгуби един сет, за да се събуди и да покаже на какво е способен. Но след като влезе в ритъм, пое инициативата и домириаше в големи периоди от двубоя, като единствено можеше сам да превърне мача в драматичен заради проблемите, които изпита със затварянто на срещата.

През първия сет швейцарецът бе малко по-агресивен, но това му коства и някои пропуски от привидно лесни ситуации. Той достигна до два брейкбола в четвъртия гейм след двойна грешка на съперника при 15-30, а после отново не бе достатъчно прецизен и изостана 1-3.

Още в следващата част обаче нивото на Стан падна и две последователни непредизвикани грешки след 30-30 му костваха рибрейк. Моментът се оказа повратен, защото след това везните изцяло се наклониха в полза на Троицки.

Световният №35 дръпна 40-0 на подаването на Вавринка в седмия гейм след двойна грешка, а после бе достатъчно настоятелен и пълният обрат бе налице – 4-3. Последва сервис гейм на нула за Виктор, а това допълнително разстрои играта на Стан, който за трети пореден път не успя да регистрира сервис гейм – 3-6.

В първите три гейма след почивката и на двамата тенисисти им се наложи да неутрализират по две точки за пробив, но се справиха със задачата.

С напредването на сета Вавринка трупаше все повече ритъм при разиграванията от основната линия, докато обратната тенденция се наблюдаваше в играта на неговия съперник, чиято ракета почна да произвежда все повече грешки.

В петия гейм швейцарският тенисист проби, а после затвърди безпроблемно, правейки няколко спиращи дъха комбинации – 4-2. Започна и да се чувства все по-комфортно на корта, натрупа необходимото самочувствие и си заслужи нови шансове да реализира пробив в седмия гейм – пропиля първия, но достигна до втори брейкбол след смач, а накрая проби с отлично форхенд воле уинър. Когато сервираше за частта, се справи без да дава точка на съперника.

Вавринка загатна как ще протече третия сет още със самото му начало. В откриващия гейм той стигна до брейкбол и се възползва – 1-0. Проблемите за Троицки продължиха и във втория път, когато той застана зад основната линия, за да подава. Сърбинът започна все по-рядко да вкарва първи сервис, а на втори почти не печелеше точки, което бяха добри новини за Стан, който дръпна 3-0 с нов пробив.

Вавринка намали грешките до минимум и доигра спокойно частта без да срещне кой знае каква съпротива – 6-2.

Световният №4 опита да предреши всичко в третия гейм на четвъртия сет, но пропусна две точки за пробив, като заслугата изцяло бе на Троицки – 1-2. Стан обаче продължи да е настоятелен и натисна форхенда на опонента си в петия гейм, виждайки, че той бърка и проби за 3-2.

Така задачата му до края бе да удържи на сервис геймовете си. При 3-5 Виктор спази златното правило и стори всичко по силите си, за да вземе подаването си и да постави Вавринка под напрежене. Швейцарецът сервираше  за място в четвърти кръг, но бе пробит. Веднага след това обаче материализира рибрейк и отното подаваше за мача, но вече нямащия какво да губи Троицки почна да рискува на всяка точка и докара развръзката до тайбрек, в който Вавринка все пак взе своето – 7-6(7).

Същевременно Джо-Вилфрид Цонга победи със 7-6(4) 7-5 6-7(8) 6-3 Джак Сок, Миша Зверев отстрани Малек Джазири 6-1 4-6 6-3 6-0, а Андреас Сепи надделя над Стив Дарсис 4-6 6-4 7-6(1) 7-6(2).