Вавринка започна с чиста победа участието си на AO

Australian Open, първи кръг

Стан Вавринка – Педро Соуса 6-3, 6-2, 6-4

Шампионът на Australian Open за 2014 г. Стан Вавринка записа победа в три сета над световния №108 Педро Соуса на старта на тазгодишното издание на турнира в Мелбърн. Швейцарецът демонстрира чудесна форма и не остави никакво съмнение в превъзходството си, спечелвайки мача за малко над час и половина игра. С днешната си победа Stan The Man продължи една позитивна тенденция, като до момента нито веднъж не е отпадал в първи кръг на Откритото първенство на Австралия.

В следващата фаза Вавринка ще се изправи срещу победителя от мача между Мартон Фучович и Марк Полманс.

Световният №18 бе по-ефективен на сервис като записа повече асове (7-2) и по-малко двойни грешки (2-5). Вавринка имаше превъзходство при спечелените както на първи (88%:65%), така и на втори сервис точки (64%:46%), но бе доста колеблив при точките си за пробив. Втората ракета на Швейцария реализира четири от дванадесетте си брейкпойнта (33%), докато Соуса нито веднъж не стигна до възможност за пробив.

Вавринка спечели първи гейм в мача, но във втория пропусна точка за пробив и позволи на Соуса да изравни. Швейцарецът обаче си върна инициативата и спечели три безответни гейма, повеждайки убедително с 4-1. В шестия гейм трикратния шампион от Големия шлем можеше окончателно да убие интригата в сета, но пропиля два брейкпойнта и Соуса намали резултата.

Вавринка възстанови разликата от три гейма при 5-2, но Соуса отново успя да редуцира пасива си. Това обаче не се оказа достатъчно за португалеца и неговият опонент спечели деветия гейм на нула, приключвайки сета при 6-3 в своя полза.

Швейцарецът започна много силно втората част и поведе с 2-0 след ранен пробив. В третия гейм обаче Вавринка пропусна две поредни точки за пробив и Соуса намали изоставането си. Двамата си размениха по още един гейм за 3-2, след което бившият №3 в света вдигна значително темпото.

Вавринка възстанови разликата от два гейма при 4-2, след което проби сервиса на своя опонент и увеличи аванса си. Швейцарецът пропусна първият от трите поредни сетбола, до които достигна, но при втория си опит не допусна грешка и спечели втория сет с 6-2.

Третата част започна с гейм за Соуса, но това изобщо не разколеба Вавринка. Световният №18 изравни резултата, след което спечел още два гейма и поведе с 3-1. Соуса намали изоставането си след гейм на нула, след което поведе с 30-15 в шестия, но неговият опонент не му позволи да запише пробив и резултатът в сета стана 4-2.

Вавринка бе на път да пробие сервиса на португалеца след като изравни от 15-40 в седмия гейм, но Соуса все пак успя да се наложи. Швейцарецът увеличи преднината си след гейм на нула, но Соуса отново върна интригата като намали на 5-4. Вавринка обаче изигра много силен десети гейм, с който оформи крайното 6-3, 6-2, 6-4 в своя полза и се класира за втори кръг на надпреварата.