Australian Open, първи кръг

Доминик Тийм – Михаил Кукушкин 7-6(2), 6-2, 6-3

Александър Зверев – Маркос Гирон 6-7(8), 7-6(5), 6-2, 6-2

Гаел Монфис – Емил Руусувуори 6-3, 4-6, 5-7, 6-3, 3-6

Световният №3 Доминик Тийм започна участието си на Australian Open с победа в три сета над 90-ия в света Михаил Кукушкин. Австриецът бе затруднен в първия сет, но след това превъзхождаше значително своя опонент и се класира за втори кръг, където ще се изправи срещу победителя от мача между Доминик Кьопфер и Уго Делиен.

Тийм бе значително по-ефективен от опонента си по-отношение на спечелените както на първи (74%:55%), така и на втори сервис точки (61%:40%). Австриецът обаче не бе особено убедителен при точките си за пробив. Той реализира едва пет от 17-те си брейкпойнта, докато Кукушкин успя при три от своите четири опита.

Тийм спечели на нула откриващия гейм, но в следващия пропусна ттри поредни точки за пробив и позволи на Кукушкин да изравни. Двамата си размениха по още един гейм, след което австриецът реализира първия пробив в мача и поведе с 4-2. Кукушкин успя да върне пробива и да изравни, но Тийм отново излезе напред в резултата при 5-4. Казахстанецът реализира нов пробив и поведе в геймовете за пръв път от началото на мача, но неговият опонент спечели дванадесетия гейм и така се стигна до тайбрек. Той започна равностойно, но при резултат 2-2 Тийм спечели пет поредни точки и така триумфира в първия сет.

Кукушкин поведе с 2-0 във втория сет след ранен пробив, след което обаче шампионът на US Open пое изцяло контрла върху събитията на корта. Тийм направи впечатляващ обрат и спечели шест поредни гейма, като в полседните три от тях даде само една точка на своя опонент и така спечели втората част с 6-2.

Кукушкин успя пръв да вземе преднина в началото и на третия сет, но Тийм отговори с гейм на нула, след което проби за 3-1. В хода на сета казахстанецът намали пасива си до 4-3, но след това Тийм записа пробив, който се оказа решаващ и така австриецът оформи крайното 7-6(2), 6-2, 6-3 след 2 часа и 42 минути игра.

Друг представител на Топ 10 – Александър Зверев, също намери място в следващата фаза след успех над Маркос Гирон. Там германецът ще се изправи срещу Таро Даниел или Максим Креси.

Зверев се представи много по-добре на сервис като записа повече асове (16-6) и по-малко двойни грешки (4-8) от своя опонент. Световният №7 реализира шест от своите петнадесет възможности за пробив (40%), докато Гирон оползотоври две от четирите си възможности (50%).

Гирон поведе на два пъти в началото на мача, след което Зверев пръв успя да пробие и поведе с 4-2. Неговият опонент обаче също спечели три поредни гейма и направи резултата 5-4 в своя полза. Зверев възстанови равенството, след което и двамата спечелиха своите подавания и така се стигна до тайбрек.

Той започна по-добре за Гирон, който поведе с 3-1, но неговият опонент успя да изравни. Американецът отново заигра по-добре и стигна до три поредни сетбола при 6-3, но всички те бяха спасени от Зверев. Гирон пропусна още една точка за спечелването на сета, след което спаси и тази, която се откри пред Зверев при резултат 8-7 в полза на германеца. Веднага след това Гирон реализира необходимите му две поредни точки и триумфира със 7-6(8) в първия сет.

Зверев успя на два пъти да поведе в началото на втория сет, но Гирон не му позволи да реализира пробив. Това все пак се случи, когато при резултат 2-2 германецът спечели три поредни гейма. Гирон обаче направи същото и изравни за 5-5, след което двамата си размениха по още един гейм и се стигна до нов тайбрек. В него Зверев поведе убедително с 5-1 след като на два пъти успя да пробие сервиса на оонента си. Гирон показа непримиримост и намали резултата до 5-4, но Зверев не изпусн водачеството и се наложи със 7-5, като по този начин изравни резултата в мача.

Третият сет бе доста по-лек за Зверев, който поведе с 2-0 след ранен пробив. В хода на сета Гирон успя да намали изоставнето си до 4-3, но в следващите два гейма шампионът от Финалите на ATP за 2018 г. даде само една точка на своя опонент и триумфира с 6-3 в сета.

Зверев продължи доброто си представяне като спечели откриващия гейм в четвъртия сет, но след това пропусна две поредни точки за пробив и Гирон изравни. Първата ракета на Германия обаче спечели следващите три гейма и поведе убедително с 4-1. Гирон намали пасива си след гейм на нула, но Зверев не даде повече геймове на своя опонент и спечели сета с 6-2, а заедно с това и мача.

Намиращият се на 86-о място в ранглистата Емил Руусувуори сътвори една от сензациите на деня като записа драматична петсетова победа над световния №11 Гаел Монфис. Във втори кръг финландецът ще играе срещу 87-мия в света Педро Мартинес.

Руусувуори записа по-малко асове (4-13) и повече двойни грешки (11-5) от своя опонент, но за сметка на това имаше огромни предимство при спечелените на първи сервис точки (92-65). И двамата реализираха по шест брейкпойнта, но Руусувуори го направи при 14 възможности, докато тези на Монфис бяха 23.

Финландският тенисист пръв взе преднина в резултата, но Монфис осъществи обрат и поведе с 3-1, макар да пропусна три поредни брейкпойнта в третия гейм. Руусувуори изравни резултата след два поредни гейма на нула, но след това Монфис си върна инициативата и не даде повече геймове на опонента си, спечелвайки първия сет с 6-3.

Руусувуори започна по чудесен начин следващия сет като проби сервиса на Монфис, след което увеличи преднината си на 2-0. Това се оказа решаващият момент в сета, тъй като до неговия край и двамата опоненти спечелиха своите подавания и така финландецът се наложи с 6-4.

Третият сет започна по аналогичен начин, като Руусувуори спечели три от първите четири гейма. Монфис обаче осъществи впечатляващ обрат и поведе с 5-3. Французинът изглеждаше съвсем близо до спечелването на сета, но неговият опонент направи серия от четири поредни гейма и спечели третата част със 7-5.

Монфис поведе в началото на четвъртия сет след като спаси три поредни точки за пробив, но след това самият той пропусна два брейкпойнта и Руусувуори възстанови равенството. Двамата си размениха по още един гейм, след което Монфис реализира първия пробив в сета и поведе с 5-2. Неговият опонент намали резултата, но световният №11 изигра много силен девети гейм и триумфира с 6-3 в сета.

Руусувуори започна вихрено заключителния сет и поведе с 4-1, като в третия гейм спаси три точки за пробив на Монфис. Французинът не се предаде и в последния гейм спаси три мачбола, но въпреки това не успя да избегне поражението и Емил Руусувуори се класира за втория кръг на Australian Open.