Да мислиш само за това, което се случва на корта – тази мантра постепенно губи тежестта си в тениса. ATP и ITF насърчават младите играчи да се превърнат в мениджъри на кариерите си и това да им помогне да влязат бързо в голямата игра.
Да се интересуват от спортно право, да изградят умения за организиране на програмата и тренировките си и да избират най-подходящите хора в екипа си.
За 2023 година наградните фондове на турнирите от сериите „Чалънджър“ са се увеличили със 75% до общо 21.1 млн. долара, а общо събитията в календара са 195. Всичко това идва с основната идея да има повече шансове за следващото поколение.
Бързо интегриране на младите

Решено:
В последните месеци доста се говори за новата „Ускорена програма“, създадена от ATP и ITF. Тя позволява на младежите, завършили между 11-о и 20-о място в ранглистата миналата година, да могат да участват в квалификациите на осем Чалънджър турнира от категория 50 или 75. Освен това, те ще имат право и на две места в М15 или М25 надпревари.
План:
ATP планира да даде възможност на играчите от топ 10 при младежите в края на годината да бъдат спаринг партньори на финалите на АТР и тези на „Next Gen“.
Освен това, вече е обсъждана работа по интегриране на състезатели от университетите в САЩ. Най-добрите 30 биха могли да получат гарантирани места на Чалъджър турнири, като по този начин ще се насърчават повече тенисисти да минат през американската система.
Кои са правилните треньори?

Препоръка:
В началото на годината ITF и АТР организират съвместно събитие в Мелбърн, на което констатират, че средната възраст на представителите на топ 100 при мъжете е 27.3 години, а при жените – 26.7.
Идеята е да покажат на младите състезатели, че не просто могат рано да пробият, но и да се задържат много дълго сред най-добрите. За целта е изготвен списък с препоръки, който да помогне на тенисистите да избират правилно треньора си на базата на шест критерия: визитка, опит, ниво на образование, професионални сертификати, преминат курс за безопасна работа, препоръки.
Играчи – мениджъри

ATP и ITF насърчават младите да бъдат мениджъри на кариерите си. И максимално бързо да влязат в ролята на хора, които взимат решения, определят границите на взаимоотношенията и поемат отговорност.
Двете организации са подготвили и набор от съвети за това кои са важните точки в официалните договорни отношения между тенисист и треньор. А именно: пробен период, заплата и бонуси, поемане на разходи, кой дава оценката, как е регулирано прекратяването на работните взаимоотношения.
За да не се повтаря

Един от нашумелите случаи напоследък, който се превърна в пример, беше свързан с Александър Зверев и мениджърската агенция Ace Group, която го представляваше до преди няколко години. Германецът заведе дело срещу агенцията и бившия си мениджър Патрисио Апей с мотива, че те са упражнявали неправомерно ограничаване на неговите юридически права.
Работните отношения създадоха доста проблеми на Зверев, а изводът беше, че когато родителите му са сключвали договора, не са били достатъчно юридически компетентни.