Адриан Андреев е на полуфинал в Мадрид след нова убедителна победа

ITF M15 (Мадрид), 1/4-финал

Адриан Андреев – Мигел Дамас 6-4, 6-4

Адриан Андреев продължи триумфалния си поход на турнира на ITF в Мадрид и се класира за полуфиналите след победа в два сета на 1141-вия в света Мигел Дамас. Испанецът на няколко пъти постави Андреев под напрежение, но родният тенисист се справи чудесно със задачата, която имаше пред себе си.

В спор за място на финала Андреев ще се изправи срещу друг преставител на домакините – осмия поставен в схемата Алваро Лопес Сан Мартин, който понастоящем е №512 в световната ранглиста.

Младият софиянец бе по-ефективен на сервис, като записа повече асове (5-2) и по-малко двойни грешки (1-2) от совя опонент. Андреев имаше доста голямо превъзходство при реализираните на първи сервис точки, като регистрира 87% ефективност срещу 64% за Дамас. Освен това българинът бе много по-прецизен и при точките си за пробив като реализира 25% от тях (2 от 8), докато испанецът не успя при нито един от четирите си опита.

Дамас спечели първия гейм в мача, но Андреев изравни като спечели втория на нула, след което проби за 3-1. Това се оказа повратният момент в сета, тъй като след това играта вървеше гейм за гейм. Особено драматичен бе десетият, в който Андреев отрази четиро прейкпойнта на своя опонент, но след това пропусна сетбола. При втората си възможност за спечелването на сета обаче българинът не допусна грешка и взе преднина в мача.

Испанецът взе инициативата в началото на следващия сет като на два пъти поведе в геймовете, но Андреев не му позволи да натрупа преднина и успяваше да възстанови равенството. Дамас излезе напред в резултата за трети път, но веднага след това Андреев вдигна значително темпото и реализира втория си пробив в мача, след който поведе с 5-3.

В деветия гейм българинът навакса пасив от 0-30, но не успя да приключи срещата и Дамас съумя да намали пасива си. След това обаче Андреев приключи сблъсъка по възможно най-добрия начин – с гейм на нула, узаконил победата му след 1 час и 47 минути игра.

Днес Александър Лазаров също бе на корта за 1/4-финален сблъсък на друг турнир на ITF – този в Анталия. Съперник на третата ни ракета е 423-ият в света Егений Тюрнев. В края на третия сет обаче мачът бе прекъснат заради дъжд при резултат 3-6, 6-3, 5-4 в полза на руснака и сблъсъкът ще се доиграе утре.