Най-после на върха: Адриан Андреев спечели първата си ITF титла

ITF M15 (Ираклион), финал

Адриан Андреев – Иржи Лехецка 6-3, 6-4

Адриан Андреев спечели своята първа титла на ниво ITF! Младият българин триумфира на турнира в Ираклион, записвайки чиста победа на финала срещу чеха Иржи Лехецка, който се намира на цели 310 позиции над Андреев в световната ранглиста (№359).

Това бе трети финал за Адриан на ниво ITF, като третият опит се оказа щастлив за 19-годишния софиянец. Миналата седмица той взе участие и в другия турнир в Ираклион, където отново достигна до мача за титлата, но загуби от бразилеца Матеус Алвеш.

Силното представяне на Андреев в двата турнира ще му донесе общо 16 точки за световната ранглиста. Българинът ще получи 6 точки за класирането си на финала в предходния турнир, а днешната титла ще увеличи актива му с още 10 пункта. Очаква се след като тези точки бъдат добавени към актива на българина той да се изкачи с около 100 позиции в световната ранглиста. В момента Андреев е 669-и в света.

Както и в предходните мачове, най-голямото преимущество на Андреев бяха спечелените на втори сервис точки, където той записа 50% ефективност, докато статистика на Лехецка показваше 33%. Друг факт, който заслужава да бъде отбелязан, е че Андреев отново не допусна грешка на втори сервис, вкарвайки 12 от 12. Българинът имаше предимство и при спечелените на първи сервис точки (53%:47%), а при точките за пробив записа 38% успеваемост (3 от 8), докато тази на опонента му бе 40% (2 от 5).

Лехецка взе инициативата в началото на мача и успя на два пъти да поведе в геймовете, но българинът не му позволи да натрупа преднина и неизменно успяваше да изравни. Андреев бе този, който достигна до първия пробив в мача като спечели петия гейм и поведе с 3-2.

Лехецка успя да възстанови равенството, но след това родният тенисист започна да налага още по-непосилно за опонента си темпо. Андреев напълно доминираше до края на сета като осъществи нов пробив и спечели следващите три гейма, приключвайки частта при 6-3 в своя полза след 49 минути игра.

Вторият сет започна подобно на първия, като Лехецка пръв успя да вземе преднина, но Андреев изравни. Чехът обаче се бе поучил от горчивия си опит в предходния сет и направи всичко възможно да стигне до ранен пробив. За съжаление на Андреев това се случи и неговият опонент поведе с 3-1.

Радостта на Лехецка обаче се оказа прибързана и чехът започна твърде рано да мисли за трети сет. Андреев се мобилизира и изигра най-силните си минути от началото на турнира, като напълно преобърна хода на мача. Лехецка нямаше отговор за играта на българина, който спечели четири поредни гейма и поведе с 5-3, оказвайки се само на гейм от титлата.

Чехът се бореше до последно и спечели деветия гейм, но в десетия Андреев беше безкомпромисен и триумфира с титлата, като не загуби нито един сет от началото на турнира.