Адриан Андреев записа първата си ATP победа в квалификациите в Анталия

Antalya Open, първи квалификационен кръг

Адриан Андреев – Лукас Клайн 6-3, 7-6(7)

Адриан Андреев се класира за втория квалификационен кръг на ATP 250 турнира в Анталия след победа над 296-ия в света Лукас Клайн. Българинът показа колебания в някои моменти, но през по-голямата част от мача доминираше над своя съперник и напълно заслужено стигна до успеха, който бе първи за него на ниво ATP.

Победата ще донесе на младия софиянец 6 точки за световната ранглиста, с които той ще събере актив от 58 пункта и ще се изравни с Александър Лазаров, който също ще започне участието си в квалификациите по-късно днес и на свой ред би могъл да увеличи актива си.

В следващата фаза Андреев ще се изправи срещу 315-ия в света Андреа Вавасори, който също записа успех в два сета на старта на квалификациите.

Мачът започна по чудесен начин за Андреев, който направи обрат от 15-40, за да спечели първия гейм, след което стигна до първия пробив в мача и поведе с 2-0. Българинът стигна до нов брейкпойнт при 40-30 в третия гейм, но не успя да се възползва от възможността и Клайн намали резултата.

Спечеленият гейм даде огромно самочувствие на словака, който започна да играе много агресивно и изненада неприятно Андреев. Клайн върна пробива за 2-2, след което осъществи пълен обрат, спечелвайки петия гейм на нула.

Това обаче бе последният позитивен момент за него до края на сета. Андреев възвърна ритъма си и започна да диктува събитията на корта, демонстрирайки видимо превъзходство над своя опонент. Софиянецът направи страхотна серия и спечели четири поредни гейма, като по този начин спечели сета с 6-3 след 36 минути игра.

Силното представяне на Андреев продължи и той спечели откриващия гейм във втория сет. Следващият гейм бе най-дългият от началото на мача, като Андреев навакса пасив от 15-40 и достигна до точка за пробив. Тя обаче бе отразена от Клайн, след което българинът пропусна още една възможност да спечели гейма. Все пак третият опит се оказа щастлив за Андреев и той стигна до много важен пробив, повеждайки с 2-0.

Българинът имаше възможност до голяма степен да убие интригата след като на два пъти поведе в третия гейм, но този път Клайн успя да осъществи обрат и намали изоставането си в мача.

Андреев стигна до нова точка за пробив след като направи обрат от 0-30 в четвъртия гейм, но тя бе спасена от неговия опонент, който спечели и следващите две точки и по този начин изравни резултата в сета.

Изглеждаше, че началото на първия сет ще се повтори, но Андреев не позволи това и поведе с 3-2 като спечели убедително петия гейм. Българинът продължи да владее инициативата и записа нов пробив, с който направи резултата 4-2 в своя полза.

В седмия гейм Андреев допусна обрат от 30-0 и бе изправен пред два брейкпойнта, но успя да избегне опасността и да поведе с 5-2. Победата на българина изглеждаше сигурна, но той пропусна два мачбола и позволи на опонента си да спечели следващия гейм. Събитията продължиха да се развиват зле за родния тенисист, който спечели само една точка в деветия гейм и допусна пробив, след който резултатът бе намален на 5-4.

Андреев на два пъти поведе в десетия гейм, но отново не успя да довърши започнатото и Клайн изравни за 5-5. Родният тенисист поведе с 40-0 в единадесетия гейм, но след това си позволи отпускане и Клайн стигна до точка за пробив, която бе отразена от родния тенисист. За щастие Андреев успя да си върне контрола върху играта и поведе с 6-5, доближавайки се само на гейм от успеха.

Клайн обаче не бе готов да се предаде и спечели следващия гейм на нула, довеждайки сета до тайбрек. В него словакът на три пъти поведе, но Андреев не му позволи да натрупа преднина и така резултатът достигна 3-3. Клайн излезе напред в резултата за четвърти път, но след това Андреев стигна до първия пробив в тайбрека и поведе с 5-4.

Словакът обаче веднага върна жеста и стигна до сетпойнт при 6-5 в своя полза. Андреев реагира по чудесен начин и осъществи нов пробив, достигайки до трети мачбол при 7-6. Той бе спасен от Клайн, но пред Андреев се откри нова възможност за спечелването на мача и този път българинът не сгреши, оформяйки крайното 6-4, 7-6(7) в своя полза.