Кузманов даде само 4 гейма на шампион от Sofia Open

Antalya Open, квалификации

Димитър Кузманов – Мирза Башич 6-3, 6-1

Димитър Кузманов победи категорично шампиона от Sofia Open 2018 Мирза Башич с 6-3, 6-1 в първия кръг на квалификациите на ATP 250 турнира в Анталия.

Ракета №2 на България показа, че предимството му спрямо босненеца в ранглистата в момента не е случайно и категорично надигра бившия №74 в света. В хода на мача Кузманов реализира четири пробива, а в същото време отрази и четирите брейкбола на съперника. Сервисът на родния представител бе на много високо ниво като му осигуряваше висок процент на спечелени точки на първи сервис, както и доста директни точки от начален удар. В същото време имаше и голямо предимство в разиграванията от дъното на корта, а често успешно използваше и къси топки.

Така Кузманов продължи отличния ден за родния тенис в Анталия, след като преди това на същия корт Адриан Андреев победи словака Лукас Клайн. За пловдивчанина това е първа победа на ниво АТР извън двете, които постигна на АТР Cup преди година. До момента той бе играл два пъти в квалификации на АТР турнир, и двата в Истанбул, но не бе записвал победа.

Успехът над Башич му носи 6 точки за световната ранглиста и мач в четвъртък срещу №4 в схемата Андреа Пелегрино (№278) в директен спор за място в основната схема. До момента двамата имат три мача помежду си като и трите са спечелени от българина.

Двубоят срещу Башич бе първи за Кузманов от близо 2 месеца насам и загубата в три сета от Салваторе Карузо на Sofia Open. Това обаче изобщо не си пролича на корта, където от самото начало българинът играеше на високо ниво. Важен момент в развоя на първия сет бе третият гейм, в който той отрази два брейкбола на съперника,  след това на свой ред реализира единствената си възможност, за да достигне и до единствения пробив в първия сет при 4-2. A при 5-3 нямаше проблем да затвори сета при първия си сетбол.

Във втората част неговото предимство бе още по-осезаемо и доведе до пробив още в откриващия гейм след поредната блестяща къса, последвана от форхенд в мрежата на Башич при брейкбола.

При 2-1 българинът се измъкна от ситуация 0-30 като завърши гейма с шестия си ас, а веднага след това стигна и до втори пробив в сета. След него Башич достигна до два шанса да върне поне единия пробив, но Кузманов отново игра без грешка във важните моменти, а затвърждаването окончателно пречупи босненеца, който допусна още един пробив и така победата на Кузманов бе факт.