Андреев е във втори кръг в Сингапур след драматична победа

Singapore Tennis Open, първи кръг

Адриан Андреев – Лойд Харис 1-6, 6-3, 6-4

Адриан Андреев се класира за втори кръг на ATP 250 турнира в Сингапур след победа в три сета над 82-рия в света Лойд Харис. Българинът демонстрира много добра игра и здрава психика, като в осмия гейм на заключителния сет спаси цели шест брейкпойнта на опонента си. Във втория сет Харис контузи глезена си, но доигра мача докрай, демонстрирайки много високо ниво въпреки болката.

Това бе първа победа на Андреев срещу тенисист от Топ 100, както и негова втора в основна схема на ATP турнир. Днешният успех ще позволи на българина за пръв път да пробие в Топ 400 на света при следващото обновяване на ранглистата.

В следващата фаза третата ни ракета ще се изправи срещу победителя от мача между Алексей Попирин и квалификанта Кристофър Юбанкс.

Харис записа 11 аса, докато Андреев не успя да го направи нито веднъж, но за сметка на това българинът имаше значително предимство при спечелените на втори сервис точки (54%:44%). Софиянецът бе доста по-прецизен и при възможностите си за пробив като реализира три от осемте си брейкпойнта (38%), докато Харис оползотоври само три от своите петнадесет (20%).

Първи сет:

Андреев се представи добре в дългите разигравания срещу южноафриканеца и стигна до точка за пробив при 40-30. Харис обаче записа два поредни аса, които му помогнаха да не наложи в откриващия гейм.

Българинът поведе с 40-15 във втория гейм, но след това направи няколко непредизвикани грешки и позволи на Харис да осъществи обрат и да запише ранен пробив.

Южноафриканецът продължи да доминира и спечели третия гейм на нула, натрупвайки комфортна преднина от 3-0.

Андреев успя да намали резултата след като изоставаше с 15-30 в четвъртия, но две чудесни волета при мрежата и директна точка от сервис му позволиха да спечели първия си гейм в мача.

Третата ни ракета имаше възможност да постави под напрежение опонента си като поведе с 30-0 в петия гейм, но отново не успя да задържи преднината си и Харис поведе с 4-1.

Южноафриканецът стигна до нова възможност за пробив, която бе отразена от Андреев. Дефанзивният подход на българина обаче му изигра лоша шега, тъй като Харис не допусна грешка в следващите две разигравания и се доближи само на гейм от спечелването на сета.

Световният №82 запази добрия си ритъм и спечели следващия гейм на нула, като по този начин триумфира с 6-1 в първия сет.

Втори сет:

Противно на развитието на мача втората част започна по-добре за Андреев, който спечели откриващия гейм на 15 и за пръв път от началото на мача поведе в резултата.

Вторият гейм бе един от най-оспорваните в мача, но Андреев показа повече търпение и хладнокръвие в дългите разигравания. Този път Харис се огъна в решаващите мигове, като геймът приключи с две поредни непредизвикани грешки на южноафриканеца.

Седмият в схемата обаче успя бързо да върне интригата в сета, като също проби в третия гейм. При 30-30 Андреев допусна две поредни грешки при атака от форхенд и така резултатът бе намален на 2-1.

Харис запази добрия си ритъм и успя да изравни резултата в сета след като Андреев пропусна две поредни точки за пробив в четвъртия гейм.

Българинът обаче успя да си върне водачеството след като спечели сравнително лесно петия гейм и отново взе преднина при 3-2.

Радостта на софиянеца обаче не трая дълго тъй като Харис отново възстанови равенството след гейм на нула в своя полза.

При резултат 15-15 в седмия гейм южноафриканецът получи травма в глезена и се наложи да му бъде оказана медицицнска помощ. Въпреки болката Харис реши да се завърне на корта, но не бе в състояние да отговори на бързата игра на Андреев и българинът поведе с 4-3.

Южноафриканецт продължи да демонстрира много добър сервис, но това не се оказа достатъчно и третата ни ракета осъществи много важен пробив.

Харис опита да приключва разиграванията възможно най-бързо, но Андреев игра много добре в защита и по този начин успя да спечели деветия гейм, а заедно с него и втория сет с 6-3.

Трети сет:

Заключителната част започна с гейм за Харис, който показа значително по-добро движение по корта и тов изненада неприятно Андреев.

Българинът обаче бързи прекрати устрема на своя опонент като спечели следващия гейм на 15 и изравни резултата в сета.

Сервисът на Харис продължи да бъде най-ефективният елемент от играта му и седмият в схемата отново успя да си върне водачеството при 2-1.

Андреев не позволи на южноафриканеца да запише пробив и възстанови равенството след като спечели сравнително лесно четвъртия гейм.

Световният №82 обаче бързо си върна инициативата като записа гейм на нула и поведе с 3-2.

Харис стигна до три възможности за много важен пробив, но Андреев не се поддаде на напрежението и спечели маратонския гейм, продължил 10 минути, като по този начин отново изравни резултата в сета.

Българинът имаше две възможности да запише много важен пробив в седмия гейм, но не успя да реализира нито една от тях и в крайна сметка Харис отново излезе напред в резултата при 4-3.

Осмият гейм бе най-дългият и оспорван в мача, като продължи повече от 10 минути. Андреев отново възстанови равенството в сета след като спаси цели шест брейкпойнта на своя опонент, като за пореден път демонстрира много добра игра в защита.

Българинът навакса пасив от 0-40 в деветия гейм и успя да реализира много важен пробив, след който ще сервира за спечелването на мача.

Сервисът на българина заработи в най-подходящия момент и Андреев затрудни доста Харис с началния си удар, благодарение на което спечели следващия гейм на 15 и по този начин си осигури място в следващия кръг.