Андреев започна силно, но отстъпи пред Доминик Тийм

Open Blot Rennes, четвъртфинал

Адриан Андреев – Доминик Тийм 6-3, 3-6, 2-6

Адриан Андреев приключи участието си на Чалънджър турнира в Рен след загуба на четвъртфинал от звездата на надпреварата Доминик Тийм. Българинът изигра много силен първи сет, но това се оказа недостатъчно срещу шампиона на US Open за 2020, чийто опит и класа му позволиха да обърне развоя на мача и да запише нов успех на френска земя.

Опонент на Тийм на полуфинала ще бъде водачът на схемата Юго Гастон.

Андреев направи повече двойни грешки (3-1) и спечели 66% от точките си на първи сервис (37/56) срещу 80% за Тийм (41/51). Третата ни ракета реализира две от седемте си точки за пробив (29%), докато неговият опонент оползотвори четири от 11-те брейкпойнта, до които достигна (36%).

Макар да бе в позицията на аутсайдер, Андреев започна много по-добре двубоя. Българинът демонстрира отлично движение по корта и атакуваше много добре от основната линия, като сервисът му също бе на ниво. Това помогна на третата ни ракета да пробие сервиса на именития си опонент и да поведе с 4-1. Тийм опита да промени развоя на сета, но Андреев бе много солиден в защита и не позволи на австриеца да стигне до брейкпойнт, съхранявайки преднината от три гейма за 6-3.

В началото на втория сет обаче Тийм видимо започна да се чувства много по-комфортно на корта. Австриецът атакуваше много по-уверено и принуди Андреев да играе дълбоко зад основната линия, което от своя страна даде възможност на бившия №3 да завършва атаките си с добре пласирани къси топки. По този начин Тийм успя да запише ранен пробив, който впоследствие затвърди за 3-0.

Андреев бе на път да върне интригата като първо намали резултата, след което стигна до две поредни точки за пробив. Те обаче бяха спасени от Тийм след ас, последван от успешна атака „сервис-мрежа“, като в крайна сметка шампионът на US Open за 2020 г. отново спечели подаването си и направи резултата 4-1 в своя полза.

Това обаче не обезвери Андреев. Българинът спечели и следващото си подаване, след което отново стигна до шанс за пробив. Този път обаче той бе реализиран след минаващ удар по диагонала и резултатът стана 4-3.

Осмият гейм бе най-дългият и оспорван в мача, като и двамата опоненти имаха по няколко възможности да го спечелят. Андреев спаси четири точки за пробив, но въпреки това Тийм постигна целта си и записа нов брейк след непредизвикана грешка на третата ни ракета. Австриецът не пропусна възможността да сервира за сета и затвърди пробива с гейм на нуал, изравнявайки резултата в мача след 6-3.

В заключителната част Андреев опита да играе по-агресивно и започна по-често да излиза на мрежата. Тийм обаче се възползва от това, като на няколко пъти завърши атаките си с минаващи удари, като именно по този начин стигна до първия пробив в сета, с който направи резултата 3-2 в своя полза. Австриецът продължи да доминира и записа нов брейк, след което стигна до три последователни мачбола. Той пропусна първия след двойна грешка, но при следващата си възможност пласира ас за крайнтоо 3-6, 6-3, 6-2 след точно два часа игра.